Artykuły Narzędzia AI Tekstowe

Zaawansowana analiza danych w GPT-4!

Zaawansowana analiza danych w GPT-4!

Użytkownicy ChatGPT-4 otrzymali nie tak dawno dostęp do pluginu Code Interpreter, który przeniósł możliwości ChatGPT na całkiem nowy poziom. Kilka dni temu nazwa pluginu uległa zmianie na Advanced Data Analysis (Zaawansowana Analiza Danych). Podyktowane może to być chęcią zainteresowania szerszego grona użytkowników tym rozszerzeniem. Jako że poprzednia nazwa sugerowała, iż może to być dodatek tylko dla programistów. Nic bardziej mylnego!

Zaawansowana analiza danych w GPT-4 – możliwości

Sprawdźmy zatem, w jaki sposób możemy wykorzystać nowe funkcje narzędzia od Open AI.

Funkcje zaawansowanej analizy danych (Advanced Data Analysis) w ChatGPT obejmują:

  • Wykonywanie kodu Pythona: Można pisać i uruchamiać kod Pythona w czacie, używając symbolu > na początku każdego wiersza kodu.
  • Obsługa plików: ChatGPT-4 może pracować z plikami przesłanymi przez użytkownika, takimi jak arkusze kalkulacyjne, obrazy czy dokumenty tekstowe. Uruchomisz funkcję, używając polecenia 'upload’, a następnie zaznaczając, który plik chcesz załadować.
  • Analiza danych: Narzędzie może analizować i interpretować dane analityczne, takie jak statystyki opisowe, wykresy, modele predykcyjne czy testy hipotez.
  • Konwersja obrazów: Może konwertować obrazy między różnymi formatami, takimi jak PNG, JPEG czy GIF, używając polecenia „Konwertuj”, a następnie podanie nazwy pliku i żądanego formatu.
  • Edycja kodu: Może edytować istniejący plik kodu, taki jak HTML, CSS czy JavaScript, używając polecenia „Edytuj”, a następnie udostępnienie pliku i numeru linii, w której chcesz wprowadzić zmianę.

Analiza danych z nowym rozszerzeniem – przykład działania

Aby lepiej zobrazować możliwości pluginu, użyliśmy pliku programu Excel pobranego ze strony GUS-u. W pliku (a właściwie w arkuszu, do którego będziemy się odwoływać) zawarto dane dotyczące prognozowanej liczby ludności Polski w latach 2023-2060. Na zrzucie ekranu poniżej możemy zobaczyć, jak ChatGPT-4 poradził sobie z wymyślonym przez nas zadaniem.

Warto zaznaczyć, ze załączony plik nie zawierał wprost podanych danych o przyroście naturalnym, a jedynie liczby prognozowanej liczby ludności w Polsce w każdym następnym roku.

Sprawdźmy jeszcze jak ChatGPT-4 połączony z rozszerzeniem Zaawansowanej Analizy Danych poradzi sobie z weryfikacją hipotezy.

Chyba poszło mu całkiem nieźle. Nawiasem mówiąc, do wyliczenia liczby na podstawie trendu, użył właśnie kodu w Pythonie, który możemy od razu podejrzeć (Show work) i przeanalizować.

Analiza i prezentacja danych stanie sie łatwiejsza

Chyba można to powiedzieć z całą pewnością. Tworzenie wykresów do prezentacji biznesowych już nie będzie tak wielką zmorą jak kiedyś. Jak widać, nie będzie konieczne szukanie wzoru na przyrost naturalny (czy cokolwiek innego) i wprowadzanie odpowiedniej funkcji w Excelu. Wydaje się, że ChatGPT z powodzeniem zrobi to za nas. Oczywiście rozszerzenie, jak i sam ChatGPT, ma masę ograniczeń i może sie mylić. Jednak jeszcze nigdy nie udało mi sie tak szybko stworzyć wykresu dla interesujących mnie danych. Spróbujcie i Wy!

Co ciekawe, zmiana nazwy pluginu Code Intepreter na Advanced Data Analysis zbiegła się w czasie z premierą ChatGPT Enterprise. Czyżby miało to zachęcić potencjalnie zainteresowanych kupnem najnowszej wersji ChatGPT?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *