AI i prawo Aktualności

System rozpoznawania twarzy a niesłuszne aresztowanie

System rozpoznawania twarzy a niesłuszne aresztowanie

System rozpoznawania twarzy – technologia budząca nadzieję na zwiększenie bezpieczeństwa, czy przerażający instrument kontroli? Niepokojący wzrost liczby błędów w tej technologii, prowadzących do niesłusznych aresztowań, zmusza do zastanowienia się nad tym pytaniem. Najnowszy proces sądowy w Detroit rzuca światło na poważne wady systemu, który miał być narzędziem sprawiedliwości, a okazuje się źródłem niesprawiedliwości.

Sprawa Porchy Woodruff

Tym razem to Porcha Woodruff, Afroamerykanka w ósmym miesiącu ciąży, stała się szóstą osobą, którą fałszywie oskarżono o przestępstwo z powodu kontrowersyjnej technologii wykorzystywanej przez organy ścigania. Woodruff zatrzymano za rozbój i porwanie samochodu.

Bezsens oskarżenia podkreślała gestami, wskazując na swój brzuch, z uwagi na zaawansowaną ciążę.

Wzrastające obawy i kontrowersje

Seria niesłusznych aresztowań opartych na błędnym systemie rozpoznawania twarzy wywołuje poważne obawy. Wszystkie sześć ofiar, o których wiadomo American Civil Liberties Union (ACLU), to Afroamerykanie. Sprawa Woodruff jest jednak wyjątkowa, ponieważ jest pierwszą kobietą, która zgłosiła taki incydent.

Ostatnie wydarzenie to już trzecie znane oskarżenie o niesłuszne aresztowanie w ciągu ostatnich trzech lat, przypisywane właśnie działaniu Departamentu Policji w Detroit i jego poleganiu na niedokładnych dopasowaniach systemu rozpoznawania twarzy.

System rozpoznawania twarzy – za i przeciw

Wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy w działaniach organów ścigania jest kwestią sporną. Pojawiają się obawy dotyczące jej dokładności, uprzedzeń rasowych oraz potencjalnego naruszania prywatności i praw obywatelskich. Badania wykazały, że te systemy są bardziej podatne na błędy przy identyfikacji osób o ciemniejszych odcieniach skóry. Pogłębia to jedynie stereotyp jakoby osoby ciemnoskore częściej były sprawcami przestępstw.

System rozpoznawania twarzy – apel o odpowiedzialność

Krytycy argumentują, że opieranie się na systemie rozpoznawania twarzy jako jedynym podstawowym dowodzie podczas aresztowania stwarza znaczne ryzyko. Ponadto może prowadzić do poważnych konsekwencji dla niewinnych osób, jak w przypadku Woodruff.

Wzywa się do przejrzystości i odpowiedzialności. Organizacje na rzecz praw obywatelskich nakłaniają do zaprzestania korzystania z technologii rozpoznawania twarzy, dopóki nie zostanie ona gruntownie sprawdzona.

Spojrzenie na przyszłość

Sprawa wciąż się rozwija. Opinia publiczna pozostaje czujna, obserwując, jak Departament Policji w Detroit zareaguje na narastające naciski, by zaprzestać używania technologii rozpoznawania twarzy. Jak pokazuje omawiany przypadek, system ten nie jest w stanie udowodnić poza wszelką wątpliwość, że konkretna osoba popełniła dany czyn.

Ze tego typu względów, postulowany przez Unię Europejską Akt o Sztucznej Inteligencji ma wprowadzić szereg ograniczeń w przypadku używania przez organy karne technologii rozpoznawania twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *