AI w IT Artykuły Co to jest AI

Prompt – czym jest i jak go dobrze napisać?

Prompt - czym jest i jak go dobrze napisać?

Prompt to nie tylko komunikat systemowy, ale także kluczowe narzędzie w interakcjach z systemami sztucznej inteligencji (AI). Dzisiaj prompt nie obejmuje tylko prostego wyświetlania informacji w terminalu komputera, ale stał się „językiem” do komunikacji z modelami AI. Za jego pośrednictwem użytkownik przekazuje bowiem kontekst swojego zapytania do systemu AI. Ale co to tak naprawdę znaczy?

Co to jest prompt?

Wyobraź sobie, że rozmawiasz z komputerem, który czeka na twoje polecenia, aby pomóc ci w pracy. Prompt jest jak powitanie komputera – pojawia się, aby dać ci znać, że jest gotowy do działania. W kontekście AI, jest to informacja, którą podajesz systemowi, by wiedział, co ma robić. To może być proste pytanie lub złożone polecenie, które prowadzi do uzyskania odpowiedzi lub wykonania zadania.

Dlaczego prompt jest ważny w kontekście AI?

Prompty są niezwykle ważne w świecie AI, bo pomagają maszynom rozumieć nasze intencje. Dzięki nim, komputery mogą lepiej przewidywać, co chcemy zrobić, i odpowiednio reagować. Jak dobrze sformułowany prompt pomaga? Może poprawić dokładność odpowiedzi AI i uczynić systemy sztucznej inteligencji bardziej efektywnymi. Zatem w dużej mierze to od nas, użytkowników, zależy jak dobrze będzie działać dane narzędzie AI.

Jak pisać prompty w ChatGPT?

Jeżeli wpiszesz jakikolwiek tekst w okno rozmowy w ChatGPT, to będzie to nic innego tylko prompt właśnie. Jeśli nie uzyskasz w pełni satysfakcjonującej odpowiedzi i chcesz, by ChatGPT lepiej zrozumiał twój problem, użyjesz kolejnego promptu. Poprzez podanie kontekstu lub szczegółów, maszyna może lepiej „zrozumieć” twoje pytanie i dać ci lepszą odpowiedź. W ten sposób wskazujesz kierunek, w którym AI ma podążać. Jednocześnie ulepszasz swoje prompty.

Co powinien zawierać skuteczny prompt?

Dobry prompt powinien być jak dobrze napisana notatka – zawierać wszystkie potrzebne informacje, ale być przy tym względnie krótki i na temat. Powinien wskazywać, co chcesz zrobić przy pomocy narzędzia AI, a także zawierać wskazówki lub kroki, które pomogą w rozwiązaniu problemu.

Tworząc prompt dla AI, pomyśl jak o instrukcji montażu mebli – musi być jasna i precyzyjna. Upewnij się, że zawiera wszystkie ważne szczegóły, które pomogą AI zrozumieć, czego od niego oczekujesz, i odpowiedzieć w sposób, który cię zadowoli.

Unikaj sprzeczności i staraj się zadawać otwarte pytania, aby uzyskać pełniejsze odpowiedzi.

W internecie znajdziesz masę przykładów lepszych i gorszych promptów. Celowo jednak nie podajemy żadnego z nich. Warto bowiem zrozumieć, ze de facto nie ma uniwersalnie dobrych promptów. Prompt jest na tyle dobry, na ile zmusza system AI do wykonania pewnego zadania zgodnie z intencją użytkownika. A ilu użytkowników, tyle może być różnych intencji.

Po co komu prompty?

Prompty dla AI są jak znaki drogowy, który wskazują kierunek. Dzięki niemu komputer rozumie, co chcesz zrobić i może ci pomóc. Zdobądź umiejętność tworzenia dobrych promptów, a otworzysz drzwi do efektywniejszego wykorzystania możliwości AI w twojej pracy i codziennym życiu.

Dowiedz się także kim jest prompt engineer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *