Aktualności

Canvas: nowy sposób współpracy z ChatGPT

OpenAI logo firmowe

Niektórzy użytkownicy już na pewno zauważyli nową funkcjonalność w swoim panelu ChatGPT – „Canvas: współpracuj nad pisaniem i kodem”.

Mieliśmy już okazję przetestować tę funkcję i jesteśmy pod wrażeniem jej możliwości. Dzięki Canvas praca nad projektami stała się bardziej efektywna, a interakcja z ChatGPT zyskała nowy wymiar, wychodząc poza ramy tradycyjnej rozmowy. Funkcja ta właśnie zmieniła sposób współpracy z AI, czyniąc ją bardziej angażującą i produktywną.

Otwierając się w osobnym oknie, Canvas umożliwia użytkownikowi współpracę z ChatGPT w sposób, który wykracza poza tradycyjne rozmowy tekstowe. Dzięki niej możliwe jest tworzenie i dopracowywanie pomysłów razem, co jest szczególnie przydatne w złożonych projektach wymagających edycji i poprawek.

Canvas, obecnie w fazie wczesnej bety, jest dostępny dla użytkowników ChatGPT Plus i Team na całym świecie. Planuje się również wprowadzenie Canvas dla użytkowników Enterprise oraz Edu, a w przyszłości – udostępnienie tej funkcji wszystkim użytkownikom darmowym.

Ulepszona współpraca z ChatGPT

ChatGPT jest już wykorzystywany na co dzień przez wiele osób do pomocy w pisaniu i kodowaniu. Choć dotychczasowy interfejs czatu był łatwy w użyciu, Canvas oferuje nowe możliwości dla projektów wymagających bardziej zaawansowanych edycji. Dzięki Canvas, ChatGPT lepiej rozumie kontekst tego, co użytkownik próbuje osiągnąć. Można zaznaczyć konkretne sekcje tekstu, wskazując, na czym ma się skupić GPT. Przypomina to pracę z redaktorem lub recenzentem kodu, który dostarcza opinii i sugestii z uwzględnieniem całego projektu.

Canvas vs Artifacts

W porównaniu do funkcji Artifacts, która w Claude pełni rolę okna wykonawczego służącego do przeglądania i wizualizacji efektów, Canvas od ChatGPT kładzie nacisk na interaktywną współpracę i dynamiczne edytowanie treści. Podczas gdy Artifacts umożliwia użytkownikom iteracyjne ocenianie wyników i prezentację ostatecznych wersji ich pracy, Canvas oferuje narzędzia do aktywnego współtworzenia i doskonalenia treści w czasie rzeczywistym.

Funkcjonalności Canvas

W Canvas użytkownik ma kontrolę nad projektem. Może bezpośrednio edytować tekst lub kod, korzystać z menu skrótów, aby poprosić ChatGPT o dostosowanie długości tekstu, debugowanie kodu i inne przydatne działania. Dodatkowo, możliwe jest przywrócenie wcześniejszych wersji pracy dzięki funkcji cofania.

  • Sugestie edycji: ChatGPT oferuje wbudowane propozycje i informacje zwrotne.
  • Dostosowanie długości: Edytuje tekst, by był krótszy lub dłuższy.
  • Zmiana poziomu czytania: Dopasowuje poziom czytania, od przedszkolnego po akademicki.
  • Ostateczny szlif: Kontroluje gramatykę, jasność i spójność.
  • Dodawanie emotikonów: Dodaje odpowiednie emotikony dla podkreślenia i koloru.

Kodowanie w Canvas

Kodowanie jest procesem iteracyjnym, a w tradycyjnym czacie ciężko jest śledzić wszystkie zmiany kodu. Canvas ułatwia śledzenie i rozumienie zmian dokonanych przez ChatGPT. Kolejne aktualizacje programu będą zawierać poprawione możliwości śledzenia tych modyfikacji.

  • Analiza kodu: ChatGPT dostarcza propozycje dotyczące poprawy kodu.
  • Dodawanie logów: Wstawia instrukcje drukowania, aby pomóc w debugowaniu i zrozumieniu kodu.
  • Dodawanie komentarzy: Dodaje komentarze do kodu, aby ułatwić jego zrozumienie.
  • Naprawa błędów: Wykrywa i poprawia problematyczny kod w celu rozwiązania błędów.
  • Portowanie do języka: Tłumaczy kod do JavaScript, TypeScript, Python, Java, C++ lub PHP.

Podejście do rozwoju Canvas

Według OpenAI, stworzenie modelu współpracy z GPT-4o Canvas wymagało intensywnego treningu, aby działał jako kreatywny partner. Model uczy się, kiedy otworzyć Canvas, jakie poprawki wprowadzać, a także jak przeprowadzać pełne przepisanie treści. 

Nasze zespoły badawcze opracowały szereg zachowań, które umożliwiają modelowi efektywną współpracę

OpenAI

Takie podejście poprawiło jakość odpowiedzi modelu w porównaniu do tradycyjnego podejścia o 30% w dokładności i 16% w jakości.

Przy pisaniu tego artykułu „Canvas” wywołaliśmy prosząc o to model, nie wyskoczył on automatycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *