Aktualności

Zwycięzca Sony World Photography Award 2023 odmawia przyjęcia nagrody po ujawnieniu, że zdjęcie stworzone jest przez AI

Niemiecki artysta Boris Eldagsen, zwycięzca w kategorii open na Sony World Photography Award, odmówił przyjęcia nagrody, gdy wyjawił, że jego praca została stworzona przy użyciu sztucznej inteligencji. Tytuł jego dzieła to „Pseudomnezja: Elektryk”. Artysta stwierdził, że chciał przetestować konkurs i wywołać dyskusję na temat przyszłości fotografii.

Organizatorzy konkursu poinformowali BBC News, że Eldagsen wprowadził ich w błąd co do zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji. W oświadczeniu opublikowanym na jego stronie internetowej Eldagsen podziękował jurorom za wybór jego zdjęcia, jednocześnie zastanawiając się, czy podejrzewali, że jest ono generowane przez AI.

Eldagsen stwierdził, że zdjęcia i obrazy generowane przez AI nie powinny rywalizować ze sobą w takich konkursach, ponieważ są to różne kategorie. „AI nie jest fotografią. Dlatego nie przyjmę nagrody” – dodał.

Zdjęcie, które wywołało kontrowersje, przedstawia mroczny czarno-biały portret dwóch kobiet z różnych pokoleń. Jednak, jak zauważył Eldagsen, coś w tym obrazie nie wydaje się autentyczne – a mianowicie fakt, że to nie jest prawdziwe zdjęcie, tylko obraz wygenerowany przez AI.

Organizatorzy konkursu przyznali, że kwestia sztucznej inteligencji i jej wpływu na twórczość zdjęć jest ważna, jednak podkreślili, że nagrody „zawsze były i będą platformą do promowania doskonałości i umiejętności fotografów i artystów pracujących w tym medium”.

Eldagsen powiedział BBC, że chciał przeprowadzić publiczną „otwartą dyskusję” na ten temat już wcześniej, ale nie doszło do tego. Artysta zaproponował również przekazanie nagrody na rzecz festiwalu fotograficznego w Odesie na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *