The New York Times podjął decyzję o zabezpieczeniu swojej treści przed wykorzystaniem do szkolenia modeli sztucznej inteligencji. Gazeta zaktualizowała swoje Warunki Świadczenia Usług. Zakazała w nich wykorzystywania swojej treści – zarówno tekstu, zdjęć, klipów audio/wideo, jak i metadanych – w procesie tworzenia oprogramowania, w tym szkolenia systemów maszynowego, na których opiera się sztuczna inteligencja.
Konsekwencje nieprzestrzegania nowych zasad
Nowe warunki jasno wskazują, że narzędzi automatycznych, takich jak roboty internetowe, nie wolno używać bez pisemnej zgody wydawnictwa. NYT ostrzega, że nieprzestrzeganie tych nowych ograniczeń może skutkować nałożeniem niesprecyzowanych kar czy sankcji. Mimo wprowadzenia nowych zasad, gazeta nie dokonała żadnych zmian w swoim pliku robots.txt. Plik ten informuje roboty wyszukiwarek, które adresy URL mogą być dla nich dostępne.
Sztuczna inteligencja- zmiana polityki prywatności Google
Możliwe, że decyzja ta jest reakcją na niedawne zmiany w polityce prywatności Google. Mówią one, iż gigant wśród wyszukiwarek może zbierać publiczne dane z sieci w celu szkolenia swoich usług AI, takich jak Bard czy Cloud AI. Wielkie modele językowe, takie jak ChatGPT od OpenAI, szkoli się na ogromnych zbiorach danych. Dane te mogą zawierać materiały chronione prawem autorskim lub w inny sposób pobrane z sieci bez zgody twórcy.
Współpraca NYT z Google
Warto dodać, że NYT podpisał w lutym umowę z Google na 100 milionów dolarów. Pozwala ona gigantowi prezentować treści Timesa na niektórych swoich platformach przez najbliższe trzy lata. Obie firmy mają współpracować nad narzędziami do dystrybucji treści, subskrypcji, marketingu i reklam. Możliwe więc, że zmiany w warunkach świadczenia usług przez NYT są skierowane do innych firm, takich jak OpenAI czy Microsoft.
Sztuczna inteligencja – wezwanie do przejrzystości
OpenAI niedawno ogłosiło, że operatorzy stron internetowych mogą teraz blokować jego robota GPTBot przed scrapingiem ich stron. Microsoft również wprowadził nowe ograniczenia, które zakazują korzystania z jego produktów AI w celu tworzenia innych usług AI.
Wcześniej w tym miesiącu kilka organizacji medialnych, w tym The Associated Press i European Publishers’ Council, podpisało list otwarty wzywający globalnych ustawodawców do wprowadzenia przepisów wymagających przejrzystości w zbiorach danych szkoleniowych oraz zgody właścicieli praw przed wykorzystaniem danych do szkolenia.