Aktualności

Superkomputer AI Tesli – Dojo nadchodzi

Superkomputer AI Tesli - Dojo nadchodzi

Tesla niebawem uruchomi produkcję swojego długo oczekiwanego superkomputera AI, znanego jako Dojo. Ta innowacyjna platforma ma za zadanie podnieść na nowy poziom samosterujące technologie firmy.

Dojo to autorska platforma superkomputera Tesla, stworzona od podstaw z myślą o uczeniu maszynowym AI. Konkretnie, ma ona przetwarzać nagrania wideo pochodzące z floty pojazdów Tesla. Obecnie Tesla posiada jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie, oparty na GPU od NVIDIA. Jednak nowo zaprojektowany Dojo wykorzystuje specjalnie dla niego zaprojektowane układy i infrastrukturę. Superkomputer Dojo ma zwiększyć możliwości Tesla w zakresie trenowania sieci neuronowych na podstawie danych wideo. Jest to kluczowe dla technologii widzenia komputerowego, napędzającej ich samosterujące pojazdy.

Podczas Dnia AI Tesla w 2021 roku, firma przedstawiła swój superkomputer Dojo, ale nadal intensywnie pracowała nad jego rozbudową. Posiadała dopiero pierwszy układ i płytki treningowe, nadal budując pełną szafę i klaster Dojo, nazywany „Exapod”. Rok później, podczas Dnia AI 2022, Tesla zaprezentowała pewien postęp w pracach nad Dojo, w tym pełną tacę systemową. Wtedy mówiono o posiadaniu pełnego klastra do pierwszego kwartału 2023 roku.

Pierwszy kwartał minął bez żadnych informacji o uruchomieniu Dojo.

Teraz Tesla udostępniła aktualizację na temat Dojo na swoim nowym koncie na Twitterze Tesla AI. Firma ogłosiła, że superkomputer AI – Dojo wejdzie do produkcji w lipcu. Według harmonogramu, Tesla będzie systematycznie dodawać tace i szafy do systemu, aż stanie się jednym z najpotężniejszych superkomputerów na świecie na początku 2024 roku. Wygląda na to, że Tesla planuje znacznie przekroczyć te oczekiwania do końca przyszłego roku.

Dzięki Dojo, Tesla w końcu będzie mogła w pełni wykorzystać swoją ogromną bazę danych rzeczywistych scenariuszy jazdy, które gromadziła przez lata za pomocą milionów pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *