Aktualności

Rynek AI osiągnie wartość 13 bilionów złotych do 2027 w UK. Kto prowadzi w wyścigu?

Brytyjski rynek sztucznej inteligencji (AI) rośnie w zawrotnym tempie i jest na dobrej drodze, aby osiągnąć wartość 13 bilionów złotych do 2027 roku. Stawia to Wielką Brytanię na trzecim miejscu w globalnym wyścigu AI, zaraz za USA i Chinami.

Platforma Global AI Ecosystem stworzona przy wsparciu AI Industry Analytics (AiiA) oraz Deep Knowledge Group, opublikowała nowe dane na temat rozwoju brytyjskiego sektora AI.

Według najnowszych prognoz, wartość brytyjskiego sektora AI ma wzrosnąć z 7,416 bilionów złotych do 13,08 bilionów złotych () w ciągu zaledwie czterech lat. Obecnie w sektorze działa ponad 8,900 firm. Wzrost ten będzie miał bezpośrednie znaczenie dla brytyjskiego PKB.

Źródło: https://www.ai-ecosystem.org/uk-mindmaps

Siła robocza i inwestycje w sektorze AI w UK

Sektor AI w Wielkiej Brytanii zatrudnia obecnie 500,000 specjalistów, którzy napędzają innowacje na wysokim poziomie. Dodatkowo, kraj ten gromadzi około 4,100 funduszy inwestycyjnych dedykowanych AI, z czego 600 ma siedzibę bezpośrednio w UK.

Zaangażowanie rządu UK w rozwój AI

Rząd Wielkiej Brytanii aktywnie priorytetyzuje rozwój AI w kraju. Wicepremier UK, Oliver Dowden, określił AI jako najbardziej „rozległą” rewolucję przemysłową w historii. Aktualnie w kraju realizowanych jest 280 projektów wykorzystujących technologię AI co już pozytywnie wpływa na rynek pracy.

Komentarz eksperta – Dmitry Kaminskiy

„Mimo spowolnienia gospodarczego i innych wyzwań, Wielka Brytania pozostaje niewątpliwym, dynamicznym i aktywnym liderem na globalnej arenie AI, przekraczając wartość 1,3 biliona funtów (£1.3 trillion) w 2023 roku i mając osiągnąć 2,4 biliona (£2.4 trillion) funtów do 2027 roku.

Nie ma wątpliwości, że AI jest przeznaczone do bycia głównym motorem wzrostu gospodarczego, napędzając dalszy rozwój całego brytyjskiego przemysłu DeepTech i tworząc skumulowany, systemowy, pozytywny wpływ na pełny zakres integralnej infrastruktury narodu.”

Dmitry Kaminskiy, Założyciel AI Industry Analytics (AiiA) i Generalny Partner Deep Knowledge Group

Dmitry Kaminskiy, założyciel AI Industry Analytics, podkreślił, że mimo wyzwań gospodarczych, Wielka Brytania pozostaje dynamicznym liderem w globalnej arenie AI. Jego zdaniem, AI będzie głównym motorem wzrostu gospodarczego w nadchodzących latach.

Kluczowe miasta jako centra AI w UK

Miasta takie jak Londyn, Cambridge, Manchester i Edynburg stały się głównymi ośrodkami AI w Wielkiej Brytanii. W samym Londynie działa prawie 5,000 firm związanych z AI, co stawia miasto na czele europejskiego wyścigu w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *