Aktualności

Robot-pszczoła Bee++ potrafi latać we wszystkich kierunkach

pszczoła robot na kwiatku

Badacze z Washington State University stworzyli prototyp robota, który potrafi swobodnie latać we wszystkich kierunkach, łącznie ze skomplikowanym ruchem obrotowym znanym jako „yaw”. Zaprojektowany przez zespół pod kierownictwem Néstora O. Pérez-Arancibii, robot o nazwie Bee++ jest pierwszym w swoim rodzaju, który stabilnie lata we wszystkich kierunkach, pełniąc sześć stopni swobodnego ruchu typowych dla latających owadów.

Bee++ posiada cztery skrzydła wykonane z włókna węglowego i mylaru, a także cztery lekkie siłowniki do kontroli każdego skrzydła. Wykonanie ruchu „yaw” było jednym z największych wyzwań dla badaczy, jako że bez niego roboty mają tendencję do wirowania i niekontrolowanego krążenia, co prowadzi do ich upadku.

Roboty owadopodobne, takie jak Bee++, mają wiele potencjalnych zastosowań, od sztucznego zapylania roślin, przez akcje poszukiwawczo-ratownicze w trudno dostępnych miejscach, aż po badania biologiczne i monitorowanie środowiska, również w warunkach nieprzyjaznych.

Mimo że Bee++ jest nadal większy od prawdziwych pszczół i potrafi latać autonomicznie tylko przez około pięć minut na raz, badacze uważają ten prototyp za znaczący krok naprzód w dziedzinie robotyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *