Aktualności

Postępy Intel w dziedzinie AI

Obraz przedstawia Intel Data Center GPU Max Series - PCIe Card

Na konferencji SC23 Intel zaprezentował przyspieszone przez AI obliczenia o wysokiej wydajności (HPC) z wykorzystaniem Intel® Data Center GPU Max Series, akceleratorów AI Intel® Gaudi®2 i procesorów Intel® Xeon®. We współpracy z Argonne National Laboratory, Intel podzielił się postępami w projekcie Aurora generative AI (genAI), w tym aktualizacją modelu GPT-3 LLM o 1 bilionie parametrów na superkomputerze Aurora, możliwym dzięki unikalnej architekturze GPU serii Max i możliwościom systemowym superkomputera Aurora. Intel i Argonne zademonstrowali przyspieszenie nauki dzięki zastosowaniom Aurora Early Science Program (ESP) i projektu Exascale Computing. Firma pokazała również ścieżkę do akceleratorów AI Intel® Gaudi®3 i Falcon Shores.

Zaangażowanie Intel w Innowacje dla HPC i AI

Deepak Patil, wiceprezes korporacyjny Intel i dyrektor generalny Data Center AI Solutions, podkreślił zaangażowanie firmy w dostarczanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych spełniających potrzeby społeczności HPC i AI. Wysoka wydajność procesorów Xeon firmy Intel w połączeniu z ich GPU Max i procesorami CPU pomaga napędzać badania i naukę. Dodatkowo, akceleratory Gaudi firmy Intel demonstrują pełną gamę technologii firmy, zapewniając klientom atrakcyjne rozwiązania do obsługi ich zróżnicowanych obciążeń roboczych.

Zdjęcie przedstawia procesor Intel Xeon Scalable 4. generacji. 13 listopada 2023 roku, na konferencji SC 2023, Intel zaprezentował obliczenia o wysokiej wydajności przyspieszone przez AI, oferujące czołową wydajność dla obciążeń roboczych HPC i AI, wykorzystując GPU Intel Data Center Max Series, akceleratory AI Intel Gaudi2 oraz procesory Intel Xeon. (Źródło: Intel Corporation)

Dlaczego Intel jest Kluczowy dla Przyszłości AI i HPC

Generative AI dla nauki, wraz z najnowszymi wynikami wydajności i testami, podkreślają zdolność Intela do dostarczania spersonalizowanych rozwiązań spełniających konkretne potrzeby klientów HPC i AI. Podejście Intel oparte na oprogramowaniu z oneAPI oraz zestawami narzędzi wspomagającymi HPC i AI, pomaga deweloperom bezproblemowo przenosić ich kod między architekturami w celu przyspieszenia badań naukowych. Dodatkowo, GPU i CPU serii Max będą wdrażane w wielu uruchamianych superkomputerach.

Współpraca na rzecz Naukowych Modeli AI

Argonne National Laboratory podzieliło się postępami w inicjatywach genAI dla nauki z superkomputerem Aurora. Projekt Aurora genAI to współpraca Argonne, Intel i partnerów mająca na celu stworzenie najnowocześniejszych podstawowych modeli AI dla nauki. Modele te będą trenowane na tekstach naukowych, kodzie i zestawach danych naukowych w skali ponad 1 biliona parametrów z różnych dziedzin naukowych. Wykorzystując podstawowe technologie Megatron z DeepSpeed, projekt genAI będzie obsługiwał wiele dyscyplin naukowych, w tym biologię, badania nad rakiem, nauki o klimacie, kosmologię i nauki o materiałach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *