Aktualności

Microsoft opracowuje własny chip AI

budynek Microsoft

18 kwietnia (Reuters) – Microsoft Corp (MSFT.O) rozwija własny chip sztucznej inteligencji o kodowej nazwie „Athena„, który będzie zasilać technologię stojącą za chatbotami opartymi na sztucznej inteligencji, takimi jak ChatGPT – poinformował The Information we wtorek, powołując się na dwie osoby zaznajomione z tematem.

Firma, która była wczesnym sponsorem właściciela ChatGPT, OpenAI, pracuje nad chipem od 2019 roku, teraz jest on testowany przez małą grupę pracowników Microsoftu i OpenAI – podaje raport.

Chipy są niezbędne dla generowania sztucznej inteligencji

Według raportu, chipy będą wykorzystywane do szkolenia dużych modeli językowych i wspierania wnioskowania – oba są potrzebne dla generatywnej sztucznej inteligencji, takiej jak ta używana w ChatGPT, do przetwarzania ogromnych ilości danych, rozpoznawania wzorców i tworzenia nowych wyników, które imitują ludzką rozmowę.

Microsoft ma nadzieję, że chip będzie działał lepiej niż to, co obecnie kupuje od innych dostawców, oszczędzając swój czas i pieniądze na kosztownych wysiłkach w dziedzinie sztucznej inteligencji – podaje raport. Inne duże firmy technologiczne, takie jak Amazon i Google, również produkują własne wewnętrzne chipy do sztucznej inteligencji.

Jak dotąd, projektant chipów Nvidia (NVDA.O) dominuje na rynku takich chipów.

Microsoft i Nvidia nie odpowiedziały od razu na prośbę o komentarz.

Próby przejęcia kontroli nad rynkiem AI

Wdrożenie jest przyspieszane przez Microsoft po sukcesie ChatGPT, czytamy w raporcie. Producent systemu Windows na początku tego roku uruchomił własną wyszukiwarkę opartą na sztucznej inteligencji, Bing AI, wykorzystując partnerstwo z OpenAI. Jednoznacznie próbuje przejąć udział w rynku od Google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *