Meta czyni postępy w kierunku systemu sztucznej inteligencji, który dekoduje obrazy z aktywności mózgu.
Czy zastanawialiście się kiedyś, co widzi osoba, która śni? A może chcielibyście zobaczyć, jak wyobraża sobie wasz przyjaciel waszą wspólną podróż? Albo może chcielibyście podzielić się ze światem swoimi wizjami artystycznymi? Jeśli tak, to być może niedługo będziecie mieli taką możliwość. Firma Meta, która zajmuje się tworzeniem technologii rozszerzonej rzeczywistości, pracuje nad systemem sztucznej inteligencji, który potrafi dekodować obrazy z aktywności mózgu. To oznacza, że system ten jest w stanie odtworzyć na ekranie to, co widzi lub wyobraża sobie osoba podłączona do specjalnego urządzenia pomiarowego.
Interfejs mózg-komputer
Projekt Meta jest częścią większego programu badawczego o nazwie Facebook Reality Labs (FRL), który ma na celu stworzenie interfejsów mózg-komputer, które umożliwią ludziom komunikację i interakcję z technologią za pomocą myśli. FRL jest częścią firmy Facebook, która w październiku 2023 roku zmieniła swoją nazwę na Meta, aby podkreślić swoją wizję budowania metawersum – wirtualnego świata, w którym ludzie będą mogli łączyć się ze sobą i z treściami cyfrowymi.
System sztucznej inteligencji opracowany przez Meta jest oparty na technologii elektroencefalografii (EEG), która mierzy aktywność elektryczną mózgu za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy. EEG jest powszechnie używana do diagnozowania zaburzeń neurologicznych, takich jak padaczka czy śpiączka. Jednak Meta wykorzystuje EEG do innego celu – do odczytywania obrazów z mózgu.
Jak to działa? Osoba podłączona do EEG ogląda lub wyobraża sobie różne obrazy, np. twarze ludzi, zwierzęta czy krajobrazy. System sztucznej inteligencji analizuje sygnały EEG i porównuje je z bazą danych zawierającą tysiące obrazów. Następnie system wybiera obraz, który najbardziej pasuje do aktywności mózgu osoby i wyświetla go na ekranie. W ten sposób system próbuje odgadnąć, co osoba widzi lub myśli.
Podsumowując, system sztucznej inteligencji opracowany przez Meta jest jednym z pierwszych kroków w kierunku tworzenia interfejsów mózg-komputer, które będą w stanie nie tylko odczytywać, ale także wysyłać informacje do mózgu. Taka technologia może mieć wiele zastosowań, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Z jednej strony może pomóc ludziom w nauce, twórczości, rozrywce czy terapii. Z drugiej strony może naruszać prywatność, bezpieczeństwo czy etykę.
Jak powiedział Albert Einstein: „Największym zagrożeniem dla naszej przyszłości jest nasza ignorancja”. Dlatego ważne jest, abyśmy byli świadomi możliwości i ograniczeń technologii sztucznej inteligencji oraz odpowiedzialnie korzystali z niej. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jej korzyściami i uniknąć jej zagrożeń.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sztucznej inteligencji i jej zastosowaniach, zapraszamy do czytania naszych innych artykułów na ten temat.