Meta ogłosiła, że nie wprowadzi swojego nadchodzącego, multimodalnego modelu AI na rynek Unii Europejskiej. Decyzja ta zapadła z powodu obaw o zgodność z europejskimi regulacjami. Decyzja Meta pojawia się tuż po podobnym ruchu ze strony Apple, które wykluczyło UE z wprowadzenia swojego Apple Intelligence. To sygnalizuje rosnącą tendencję wśród gigantów technologicznych do unikania wprowadzania zaawansowanych technologii AI w regionie.
Technologiczna luka w Europie
Nowy, multimodalny model AI, zdolny do przetwarzania wideo, dźwięku, obrazów i tekstu, miał być udostępniony na licencji otwartej. Jednak decyzja Meta uniemożliwi europejskim firmom korzystanie z tej technologii. Może to postawić je w gorszej sytuacji w globalnym wyścigu AI.
„W ciągu najbliższych miesięcy wypuścimy multimodalny model Llama, ale nie w UE. Powodem jest nieprzewidywalna natura europejskiego środowiska regulacyjnego” – oświadczył rzecznik firmy.
Wersja tekstowa Llama 3 od Meta nadal dostępna w UE
Wersja tekstowa modelu Llama 3 ma być nadal dostępna w UE. Ogłoszenie Meta nastąpiło zaledwie kilka dni po tym, jak UE sfinalizowała terminy zgodności z nową ustawą o AI. Firmy technologiczne działające w UE mają czas do sierpnia 2026 roku, aby spełnić wymogi dotyczące praw autorskich, przejrzystości i konkretnych zastosowań AI, takich jak przewidywanie przestępstw.
Wyzwania dla firm spoza UE
Wycofanie zaawansowanych modeli AI z rynku UE stawia w trudnej sytuacji firmy spoza regionu. Te, które liczyły na dostarczanie produktów i usług opartych na tych modelach, nie będą mogły oferować ich na jednym z największych rynków gospodarczych na świecie.
Meta planuje zintegrować swoje multimodalne modele AI z produktami takimi jak inteligentne okulary Meta Ray-Ban. Wykluczenie UE obejmie również przyszłe wersje multimodalnych modeli AI.
W miarę jak kolejni giganci technologiczni mogą podążać tym samym śladem, UE może stanąć przed wyzwaniami związanymi z utrzymaniem swojej pozycji lidera innowacji technologicznych. Wszystko to w obawie przed potencjalnym negatywnym wpływem AI na społeczeństwo.
Meta podąża za Apple
Decyzje Meta i Apple pokazują rosnące napięcia między gigantami technologicznymi a regulacjami w UE. Wycofanie modeli AI z rynku europejskiego może wpłynąć na konkurencyjność firm z UE na arenie międzynarodowej.