AI i prawo Artykuły

Kontrowersje wokół nowego chatbota OpenAI: Scarlett Johansson reaguje

Scarlet Joahansson jako robot

Scarlett Johansson, znana hollywoodzka aktorka, wyraziła swoje oburzenie po tym, jak firma OpenAI wprowadziła na rynek chatbota z głosem „dziwnie podobnym” do jej własnego. Aktorka stwierdziła, że wcześniej odmówiła propozycji firmy, a podobieństwo głosu wprowadzonego przez OpenAI uważa za celowe nawiązanie do jej postaci z filmu „Her” z 2013 roku.

Początek konfliktu

W zeszłym tygodniu OpenAI zaprezentowało nowy model chatbota, którego głos o nazwie „Sky” szybko przyciągnął uwagę komentatorów. Wielu z nich zauważyło podobieństwo do głosu Scarlett Johansson, który aktorka użyczyła postaci systemu operacyjnego w filmie „Her”. Johansson natychmiast zareagowała, oskarżając OpenAI i jego założyciela Sama Altmana o celowe kopiowanie jej głosu.

Scarlett Johansson napisała w swoim oświadczeniu: „Kiedy usłyszałam demo, byłam w szoku, zła i niedowierzająca, że pan Altman zdecydował się na głos tak dziwnie podobny do mojego”​​.

Reakcja OpenAI

OpenAI odpowiedziało na zarzuty Johansson, twierdząc, że głos Sky nie był zamierzonym naśladowaniem głosu aktorki. Firma zapewniła, że głos został stworzony przez aktora głosowego, z którym współpracowali jeszcze przed kontaktem z Johansson. W odpowiedzi na kontrowersje OpenAI zdecydowało się wstrzymać używanie głosu Sky w swoich produktach.

Sam Altman wyjaśnił: „Głos Sky nie należy do Scarlett Johansson i nigdy nie miał na celu jej naśladować. Z szacunku dla pani Johansson, wstrzymaliśmy używanie głosu Sky w naszych produktach”​​.

Historia propozycji i odmowy

We wrześniu ubiegłego roku Sam Altman zwrócił się do Scarlett Johansson z propozycją, aby użyczyła swojego głosu nowemu chatbotowi OpenAI. Altman argumentował, że jej głos mógłby pomóc w zbliżeniu konsumentów do technologii AI, a także uczynić ją bardziej przyjazną dla użytkowników. Johansson odmówiła, powołując się na osobiste powody.

Dwa dni przed premierą Sky, Altman ponownie skontaktował się z agentem Johansson, prosząc ją o ponowne rozważenie swojej decyzji. Johansson stwierdziła, że była zmuszona wynająć prawników i wysłać dwa pisma prawne do OpenAI, aby ustalić, jak został stworzony głos Sky.

Kontekst prawny i etyczny

Kontrowersje wokół głosu Sky pojawiły się w czasie, gdy przemysł rozrywkowy boryka się z problemami związanymi z użyciem AI do naśladowania twarzy i głosów aktorów. Scarlett Johansson brała udział w ubiegłorocznych strajkach, które zakończyły się porozumieniem, gwarantującym, że studia nie będą mogły wykorzystywać wizerunków i głosów aktorów bez ich zgody.

Dan Stein, szef firmy Voice-Swap, zauważył: „Wykorzystanie czyjegoś głosu bez zgody jest szczególnie inwazyjne w czasach, gdy nieufność wobec AI i obawy dotyczące jej potencjalnych szkód są powszechne”​​.

Posłuchajcie sami. Czy Scarlet ma rację? Napisz w komentarzu co o tym sądzisz.

Źródło: ABC News https://www.youtube.com/watch?v=3BWjomtK-94

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *