Artykuły Graficzne Narzędzia AI

Jak korzystać z darmowego generatora obrazów AI w Canvie

wschód słońca czarny kot i tęcza wygenerowana przez AI w Canva

Jeżeli używasz programu Canva do projektowania swoich materiałów to na pewno ucieszy cię fakt że Canva umożliwia generowanie obrazów na podstawie tekstu.

Generator obrazów AI Canva

Generator obrazów Canva opiera się na technologii Stable Diffusion, modelu open source przekształcającym tekst w realistyczne obrazy. Aplikacja jest częścią pakietu narzędzi Canva, więc potrzebne jest konto Canva, aby z niej korzystać. Jednak działa zarówno z darmowymi, jak i płatnymi kontami, więc każdy może ją wypróbować.

Jak działa aplikacja Text to Image Canva

Po zalogowaniu się do swojego konta Canva, należy utworzyć nowy projekt. Można użyć dowolnego szablonu, ale warto pamiętać, że końcowy obraz z generatora AI zawsze będzie kwadratowy. To jest aktualne ograniczenie tego narzędzia.

Gdy projekt jest gotowy do edycji, kliknij menu Aplikacje (Apps) w lewym dolnym rogu ekranu, a następnie wybierz opcję Text to Image.

Jeśli korzystasz z aplikacji po raz pierwszy, możesz zobaczyć ekran powitalny wyjaśniający jej działanie. W przeciwnym razie jesteś gotowy, aby zacząć tworzyć. Generowanie obrazów AI w Canvie polega na wpisaniu opisu tego, co chcesz zobaczyć na obrazie.

Następnie, jeśli chcesz wybrać styl obrazu (np. zdjęcie, rysunek, malarstwo itp.), możesz to zrobić. W przeciwnym razie kliknij opcję Generate Image (Wygeneruj obraz) i poczekaj na wyniki.

Jeśli znajdziesz obraz, który Ci się podoba, przeciągnij go i upuść na projekcie, nad którym pracujesz. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników, możesz spróbować ponownie, klikając przycisk Start again (Zacznij od nowa). Następnie można zmienić opis tekstowy lub po prostu wygenerować nową serię obrazów z tym samym tekstem.

Jakie obrazy można stworzyć?

Teoretycznie ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Warto jednak wiedzieć, że obrazy nie zawsze wyjdą tak, jak chciałbyś. Czasami trzeba pokombinować z opisem, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Generator obrazów AI Canva może tworzyć naprawdę fantastyczne i oryginalne obrazy. Istnieją jednak pewne ograniczenia – zostały wprowadzone środki bezpieczeństwa, aby nie tworzyć i udostępniać szkodliwych czy nieodpowiednich obrazów. To dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że Canva oferuje darmowe konta dla szkół.

Jeśli aplikacja Text to Image wygeneruje coś, czego filtr nie złapał, możesz pomóc w udoskonaleniu technologii, zgłaszając te obrazy do Canvy.

Kto posiada prawa autorskie do obrazów generowanych przez AI?

To świetne pytanie, na które niestety nie ma świetnej odpowiedzi. Oto co mówi na ten temat Canva:

Traktowanie prac generowanych przez AI w prawie autorskim to otwarte pytanie, a odpowiedź może różnić się w zależności od kraju, w którym mieszkasz. Na razie Canva nie rości sobie żadnych praw autorskich do obrazów, które tworzysz za pomocą funkcji Text to Image. Zwróć jednak uwagę, że to nie oznacza, że jesteś właścicielem praw autorskich do tych obrazów ani że masz do nich wyłączne prawa.

Canva

Sytuacja jest więc skomplikowana. Canva nie rości sobie praw autorskich do stworzonych obrazów, ale zaznacza, że Ty również nie jesteś ich właścicielem.

Mimo to Canva nie ma nic przeciwko temu, abyś używał tych obrazów w projektach osobistych czy komercyjnych, co jest bardzo ważne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *