AI w biznesie Artykuły

AI zagrożeniem dla kobiet na rynku pracy?

AI zagrożeniem dla kobiet na rynku pracy?

Nowoczesne technologie, w tym sztuczna inteligencja (AI), rosną w siłę z niezwykłą szybkością. Najnowsze badania wskazują, że ten gwałtowny rozwój może stanowić poważne zagrożenie dla kobiet pracujących w wielu zawodach.

Raport opublikowany przez firmę zajmującą się analizą danych z obszaru zasobów ludzkich, Revelio Labs, wskazuje, że AI wpłynie nieproporcjonalnie bardziej na stanowiska pracy, które zazwyczaj zajmują kobiety.

Socjalne uprzedzenia a sztuczna inteligencja

Badacze z Revelio Labs twierdzą, że ich wyniki odzwierciedlają socjalne uprzedzenia, które kierują kobiety do ról takich jak asystentki czy sekretarki. Badanie to opierało się na identyfikacji dwudziestu kilku zawodów najbardziej narażonych na zastąpienie przez sztuczną inteligencję. Następnie określono podział płci w tych zawodach.

Kobiety często zatrudnia się na stanowiskach z powtarzalnymi zadaniami. Oznacza to, że będą one nieproporcjonalnie dotknięte przez pełną automatyzację.

Chociaż sztuczna inteligencja ma potencjał do zastąpienia wielu ról, wciąż istnieje potrzeba ludzkiego nadzoru, aby zapobiec błędom. Zawsze powinien być jakiś człowiek nadzorujący AI, aby upewnić się, że sztuczna inteligencja nie tworzy niepotrzebnych uprzedzeń lub niewydajności.

Branże narażone na wpływ AI

Ostrzeżenie Revelio Labs na temat wpływu AI na miejsca pracy kobiet nawiązuje do podobnego ostrzeżenia wydanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w 2018 roku. Wtedy IMF przewidział, że 11% miejsc pracy zajmowanych przez kobiety jest zagrożonych eliminacją przez sztuczną inteligencję i inne technologie cyfrowe.

Inwestycja w przekwalifikowanie

Firma konsultingowa Boston Consulting Group przewiduje, że sztuczna inteligencja spowoduje duże zmiany w strukturze zatrudnienia w najbliższych latach. Firmy, rządy, a także same kobiety muszą się przygotować do inwestowania w przekwalifikowanie na nowe generacje zawodów. Z drugiej strony, pracownicy, którzy zdecydują się na wykorzystanie sztucznej inteligencji, mogą być zaskoczeni wzrostem swojej produktywności.

Przesadne twierdzenia na temat AI

W mediach często pojawiają się przesadzone prognozy na temat wpływu AI na rynek pracy. Hodan Omaar, starszy analityk polityki AI w Center for Data Innovation, uważa, że wiele z tych twierdzeń to „bzdury”. Ona sama zauważa, że AI prawdopodobnie wpłynie na pracę około 80% amerykańskich pracowników, ale tylko w zakresie co najmniej 10% ich zadań. Zatem nie oznacza to, ze z powodu sztucznej inteligencji nagle większość kobiet straci dotychczasową pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *