AI i prawo Artykuły Narzędzia AI Zaawansowane

CoCounsel – czy AI sprawdzi się jako asystent prawny?

CoCounsel - czy AI sprawdzi się jako asystent prawny?

W marca 2023 roku, amerykański dostawca usług badawczych w dziedzinie prawa, Casetext, wprowadził na rynek asystenta prawnego opartego na najbardziej zaawansowanym modelu językowym OpenAI, którego dostosowano do potrzeb sektora prawniczego. Asystent o nazwie CoCounsel został wdrożony w amerykańskiej kancelarii prawniczej zajmującej się prawem pracy Fisher Phillips. Ponadto otrzymał entuzjastyczne opinie od kilku testujących go firm beta.

Zastosowanie CoCounsel

Asystent CoCounsel może być wykorzystywany do badań prawnych, przeglądu dokumentów oraz analizy umów. Odpowiada na pytania w języku naturalnym, łącząc technologię OpenAI z własnymi bazami danych i systemem wyszukiwania prawnego, ParallelSearch. Casetext nie chce ujawnić, na której wersji GPT OpenAI oparto CoCounsel.

Bezpieczeństwo i niezawodność

Współpraca Casetext z OpenAI oraz szerszą grupą firm prawniczych i prawników korporacyjnych skupiała się na dostosowaniu technologii do potrzeb sektora prawniczego. Prace obejmowały m.in. eliminowanie fałszywie pozytywnych wyników, często określanych jako „halucynacje”. W przeciwieństwie do ogólnie dostępnych modeli językowych, CoCounsel zapewnia niezawodność i bezpieczeństwo niezbędne w sprawach prawnych, w tym gwarancję, że żadne dane nie są przechowywane przez CoCounsel, a dane klientów nie są wykorzystywane do rozwoju modelu.

Dostosowanie do potrzeb praktyki prawnej

Aby dostosować ogólną technologię AI do wymogów praktyki prawnej, Casetext stworzył program zaufania i niezawodności, zarządzany przez zespół inżynierów AI oraz prawników specjalizujących się w sporach i transakcjach. Ekipa Trust Team Casetext spędziła niemal 4,000 godzin na szkoleniu i dopracowywaniu wyników generowanych przez CoCounsel, opierając się na ponad 30,000 pytaniach prawnych.

Kobieta pracująca przy laptopie

Opinie klientów i korzyści

Klienci Casetext są zgodni co do pozytywnego wpływu CoCounsel na praktykę prawniczą. Podkreślają, że nie tylko eliminuje on konieczność wykonywania podstawowych, ale czasochłonnych zadań, lecz także pozwala prawnikom działać szybciej i precyzyjniej, zwiększając efektywność pracy prawnika.

John Polson, prezes i zarządzający partner Fisher Phillips, wskazuje, że narzędzie to już przyniosło natychmiastowe i trwałe korzyści dla ich klientów, umożliwiając skuteczne badania prawne, przegląd dokumentów, tworzenie projektów i podsumowywanie spraw.

Reakcje konkurencji

Asystent Casetext pojawił się po wdrożeniu przez kancelarię Allen & Overy asystenta prawnego – Harvey AI. Jednak Jake Heller, dyrektor generalny i współzałożyciel Casetext, uważa, że CoCounsel przewyższa możliwościami Harvey AI. „Tworzy ogromną szansę dla prawników, aby delegować zadania, takie jak badania prawne, przegląd dokumentów i analiza umów na AI, pozwalając im skupić się na najbardziej wpływowych aspektach swojej praktyki”, stwierdza Heller.

Potencjalne możliwości

Dzięki szybkości i wysokiej jakości wyników generowanych przez CoCounsel, prawnicy mogą skupić się na bardziej złożonych aspektach swojej praktyki oraz podejmować sie obsługi spraw, które wcześniej byłyby niemożliwe do realizacji. Według Grega Siskinda, adwokata ds. imigracji i klienta beta CoCounsel, asystent prawny okazał się niezastąpiony w pracy nad zbiorowym pozwem w imieniu ukraińskich uchodźców, którzy zostali niewłaściwie obciążeni milionami dolarów nielegalnych opłat. Dzięki CoCounsel, proces sprawdzania prawnych zawiłości sprawy przebiegł „z nadludzką szybkością”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *