AI w cyberbezpieczeństwie Artykuły

Jak Google wykorzystuje sztuczną inteligencję do walki z nowoczesnymi oszustwami

Wraz z rozwojem technologii rośnie liczba zagrożeń, z którymi codziennie mierzą się użytkownicy internetu.

Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, wykorzystując sztuczną inteligencję, by tworzyć bardziej przekonujące wiadomości, strony internetowe czy fałszywe powiadomienia. Celem tych działań jest jedno – wyłudzenie danych, pieniędzy lub przejęcie kontroli nad urządzeniami użytkowników.

Oszustwa internetowe przestają być domeną tylko nieuważnych lub niedoświadczonych użytkowników. Coraz częściej ich ofiarą mogą paść nawet osoby świadome zagrożeń, ponieważ techniki stosowane przez cyberprzestępców stają się trudniejsze do wykrycia. Fałszywe strony internetowe wyglądają niemal identycznie jak oryginalne, a wiadomości podszywające się pod znane instytucje są napisane w sposób niemal bezbłędny.

Dlatego też technologia, która do tej pory była wykorzystywana głównie przez przestępców, zaczyna służyć także ochronie użytkowników. Sztuczna inteligencja wykorzystywana przez Google to nie tylko narzędzie do usprawniania usług, ale przede wszystkim potężne wsparcie w walce z cyberzagrożeniami.

Skuteczniejsze blokowanie oszustw w wyszukiwarce Google

Wyszukiwarka Google to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w internecie, dlatego jest również celem działań oszustów, którzy próbują podszywać się pod zaufane źródła informacji. W odpowiedzi na to Google wdrożyło zaawansowane mechanizmy oparte na sztucznej inteligencji, które znacząco poprawiły skuteczność wykrywania i blokowania niebezpiecznych treści.

Dzięki wykorzystaniu najnowszych modeli językowych i rozumienia kontekstu wyszukiwań, systemy Google są obecnie 20 razy skuteczniejsze w wykrywaniu i blokowaniu oszustw niż jeszcze kilka lat temu. Oznacza to, że miliony użytkowników każdego dnia są chronione przed fałszywymi stronami, które mogłyby prowadzić do wyłudzenia danych lub zainfekowania urządzeń złośliwym oprogramowaniem.

Co ważne, technologia ta działa nie tylko w oparciu o z góry zdefiniowane wzorce, ale uczy się na bieżąco, analizując nowe próby oszustw. Dzięki temu potrafi wykrywać nawet wcześniej nieznane zagrożenia, zanim zdążą się one rozprzestrzenić na szeroką skalę.

Chrome i Gemini Nano – bezpieczeństwo na poziomie przeglądarki i urządzenia

Ochrona użytkowników nie kończy się na wynikach wyszukiwania. Google wykorzystuje sztuczną inteligencję również w przeglądarce Chrome i w systemie Android, aby skutecznie przeciwdziałać różnym formom ataków, takim jak phishing czy złośliwe powiadomienia.

Ochrona w przeglądarce Chrome

W przeglądarce Chrome zastosowano zaawansowane systemy ostrzegające przed niebezpiecznymi witrynami i podejrzanymi linkami. Sztuczna inteligencja analizuje treści stron internetowych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu użytkownicy otrzymują ostrzeżenia, zanim jeszcze klikną w link prowadzący do niebezpiecznego miejsca. Nowością jest także blokowanie złośliwych powiadomień, które mogą nakłaniać do fałszywych działań, takich jak podanie danych logowania czy instalacja szkodliwego oprogramowania.

Gemini Nano – ochrona na urządzeniu

Google wprowadziło również rozwiązanie Gemini Nano, które działa lokalnie na urządzeniach z systemem Android. To niewielki, ale bardzo wydajny model sztucznej inteligencji, który nie wymaga połączenia z internetem, aby analizować podejrzane treści. Dzięki temu użytkownicy smartfonów są chronieni nawet wtedy, gdy nie mają dostępu do sieci. Gemini Nano pomaga wykrywać phishingowe wiadomości oraz inne formy oszustw bez naruszania prywatności użytkownika, ponieważ cała analiza odbywa się bezpośrednio na urządzeniu.

Ochrona użytkowników Androida w Wiadomościach i Telefonie Google

Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują wiadomości SMS i połączenia telefoniczne jako narzędzia do wyłudzania danych lub pieniędzy. Z tego powodu Google rozwija również funkcje ochronne w aplikacjach Wiadomości Google i Telefon Google, które należą do podstawowego wyposażenia wielu urządzeń z systemem Android.

Wykrywanie podejrzanych wiadomości w czasie rzeczywistym

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji aplikacja Wiadomości Google potrafi wykrywać podejrzane SMS-y zawierające linki do fałszywych stron internetowych lub wiadomości podszywające się pod zaufane instytucje. System analizuje treść wiadomości i – jeśli wykryje zagrożenie – natychmiast ostrzega użytkownika, zanim ten zdecyduje się kliknąć w podejrzany link. Co ważne, analiza treści wiadomości odbywa się na urządzeniu użytkownika, bez przesyłania danych na serwery Google, co dodatkowo chroni prywatność.

Identyfikacja niechcianych połączeń

Podobne mechanizmy działają także w aplikacji Telefon Google. Użytkownicy otrzymują ostrzeżenia o potencjalnie niechcianych lub niebezpiecznych połączeniach, które mogą pochodzić od oszustów podszywających się pod znane firmy lub urzędy. Dzięki temu mogą podjąć świadomą decyzję, zanim odbiorą telefon od nieznanego numeru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *