Aktualności

Włochy zniosą zakaz ChatGPT

Włoski organ ochrony danych osobowych oświadczył, że jest skłonny znieść zakaz używania ChatGPT jeśli OpenAI spełni konkretne warunki.

Gwarant Ochrony Danych Osobowych (GPDP) ogłosił w zeszłym miesiącu, że blokuje dostęp do ChatGPT firmy OpenAI. Decyzja ta była częścią trwającego śledztwa w sprawie tego, czy chatbot naruszał włoskie przepisy dotyczące prywatności danych oraz słynne Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) UE.

GPDP obawiał się, że ChatGPT może odtworzyć i ujawnić dane osobowe, takie jak numery telefonów i adresy z wprowadzanych zapytań. Ponadto urzędnicy martwili się, że chatbot może narażać nieletnich na nieodpowiednie odpowiedzi, które mogą być potencjalnie szkodliwe.

GPDP oświadcza, że zniesie zakaz używania ChatGPT, jeśli jego twórca, OpenAI, wprowadzi zasady ochrony nieletnich i danych osobowych użytkowników do 30 kwietnia 2023 r.

Firma OpenAI została poproszona o poinformowanie ludzi na swojej stronie internetowej o tym, jak ChatGPT przechowuje i przetwarza ich dane, oraz o wymaganie od użytkowników potwierdzenia, że są pełnoletni, zanim zaczną korzystać z oprogramowania.

Wymagany będzie proces weryfikacji wieku przy rejestracji nowych użytkowników, a dzieci poniżej 13 roku życia muszą być wykluczone z dostępu do oprogramowania. Osoby w wieku 13-18 lat muszą uzyskać zgodę rodziców na korzystanie z ChatGPT.

Firma musi również prosić o wyraźną zgodę na wykorzystanie danych osób do szkolenia swoich modeli AI oraz umożliwić każdemu – niezależnie od tego, czy jest użytkownikiem, czy nie – żądanie korekty lub całkowitego usunięcia wszelkich fałszywych informacji osobowych generowanych przez ChatGPT.

Wszystkie te zmiany muszą zostać wprowadzone do 30 września, w przeciwnym razie zakaz zostanie przywrócony.

Ten ruch jest częścią większej tendencji związanej ze zwiększoną kontrolą technologii AI przez regulatorów na całym świecie. ChatGPT nie jest jedynym systemem AI, który spotkał się z wyzwaniami regulacyjnymi.

Regulatorzy w Kanadzie i Francji również wszczęli śledztwa w sprawie tego, czy ChatGPT narusza przepisy dotyczące prywatności danych po otrzymaniu oficjalnych skarg. Tymczasem Hiszpania wezwała europejskiego organu ochrony prywatności do przeprowadzenia głębszego śledztwa w sprawie ChatGPT.

Międzynarodowa kontrola ChatGPT oraz podobnych systemów AI podkreśla potrzebę, aby twórcy byli aktywni w rozwiązywaniu problemów związanych z prywatnością oraz wdrażaniu zabezpieczeń w celu ochrony danych osobowych użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *