AI i prawo Aktualności

UK penalizuje tworzenie obscenicznych deepfake’ów

Twarz ludzka podzielona na pol - ludzka i komputerowo kreowana - ilustracja technologii deepfake

Ministerstwo Sprawiedliwości UK ogłosiło, że tworzenie obscenicznych obrazów typu „deepfake” bez zgody właściciela wizerunku będzie traktowane jako przestępstwo. Nowa ustawa wprowadza dla sprawców karę grzywny o nieograniczonej wysokości oraz wpisu do rejestru karnego. Dodatkowo, w przypadku szerokiego rozpowszechnienia obrazu, sprawcy może również grozić kara pozbawienia wolności.

Szeroki zakres odpowiedzialności

Zgodnie z nowymi regulacjami, stworzenie takiego obrazu będzie przestępstwem niezależnie od intencji jego udostępnienia. Departament zaznaczył, że ustawa o bezpieczeństwie online, wprowadzona w ubiegłym roku, już kryminalizuje udostępnianie intymnych deepfake’ów. Natomiast najnowsze postępy w sztucznej inteligencji ułatwiają ich tworzenie.

Poparcie polityczne i społeczne w UK

Laura Farris, minister ds. ofiar i ochrony, stwierdziła, że tworzenie seksualnych obrazów deepfake jest „niedopuszczalne, niezależnie od tego, czy zostaną one udostępnione”. Podkreśliła, że rząd nie będzie tolerować degradacji i dehumanizacji, szczególnie kobiet, oraz możliwych katastrofalnych konsekwencji szerokiego rozpowszechnienia takiego materiału.

Yvette Cooper, sekretarz ds. wewnętrznych z opozycji, wyraziła poparcie dla ogłoszenia. Jednocześnie podkreślała, że używanie czyjegoś wizerunku do tworzenia zdjęć i filmów o charakterze seksualnym jest poważnym naruszeniem autonomii i prywatności. Ponadto zaznaczyła, iż tego typu praktyki mogą powodować ogromne szkody dla ofiary i prawo nie powinno ich tolerować.

Reakcje mediów i społeczeństwa

Deborah Joseph, redaktor naczelna Glamour UK, również pozytywnie oceniła planowaną poprawkę. Zauważyła, że według ostatnich badań przeprowadzonych przez Glamour, 91% czytelników uważa, że technologia deepfake stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kobiet, a osobiste historie ofiar pokazują, jak poważne mogą być konsekwencje. Joseph podkreśla jednak, że potrzebne są dalsze kroki, aby skutecznie chronić użytkowników sieci przed tego typu przemocą cyfrową.

Nasz artykuł o wykorzystaniu technologii deepfake do tworzenia zdjęć o podtekście erotycznym przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *