AI w medycynie Artykuły

Szwajcarscy naukowcy odbudowują rdzeń kręgowy za pomocą sztucznej inteligencji

Rdzeń kręgowy

Naukowcy z Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL) i Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Lozannie (CHUV) przeprowadzili badanie które polega na implantowaniu elektrod do uszkodzonego rdzenia kręgowego pacjentów z całkowitym porażeniem dolnej części ciała. Elektrody te są następnie stymulowane elektrycznie za pomocą bezprzewodowego urządzenia sterowanego tabletem. Stymulacja ta ma na celu aktywować określone neurony odpowiedzialne za ruch nogi.

Naukowcy odkryli, że stymulacja ta pozwala pacjentom odzyskać pewną zdolność chodzenia, nawet bez dalszej stymulacji. Oznacza to, że doszło do regeneracji i reorganizacji włókien nerwowych w rdzeniu kręgowym. Naukowcy wykorzystali również sztuczną inteligencję do analizy danych z elektrod i optymalizacji stymulacji dla każdego pacjenta.

Czy stymulacja rdzenia kręgowego jest bezpieczna?

Stymulacja rdzenia kręgowego jest uważana za metodę ogólnie bezpieczną, z potencjalnymi ryzykami głównie związanymi z zabiegami chirurgicznymi wymaganymi dla okresu próbnego lub długoterminowej terapii. Niektóre z możliwych powikłań to: infekcja, krwawienie, uszkodzenie nerwów, przemieszczenie lub uszkodzenie elektrod lub generatora, awaria urządzenia, nieprawidłowa stymulacja lub nieskuteczność leczenia. Stymulacja rdzenia kręgowego jest skuteczna dla wielu pacjentów z przewlekłym bólem neuropatycznym, ale nie wszyscy przechodzą proces weryfikacji.  Przed zastosowaniem stymulacji rdzenia kręgowego należy skonsultować się z lekarzem i przejść okres próbny, aby ocenić skuteczność terapii w konkretnym przypadku.

Naukowcy ze Szwajcarii pomogli odzyskać kontrolę nad dolną częścią ciała Gert-Janowi Oskamowi, który jest sparaliżowany od pasa w dół od 2011 roku po wypadku motocyklowym.

Sztuczna inteligencja pomogła szwajcarskim naukowcom odbudować rdzeń kręgowy poprzez analizę danych z implantów elektrycznych i optymalizację stymulacji dla każdego pacjenta. Implanty te były umieszczone bezpośrednio na rdzeniu kręgowym i wysyłały sygnały naśladujące instrukcje mózgu do dolnych kończyn. Stymulacja ta aktywowała określone neurony odpowiedzialne za ruch nogi. Dzięki temu trzej pacjenci z przewlekłym porażeniem byli w stanie chodzić z pomocą kul lub chodzika po kilku miesiącach treningu. Co więcej, pacjenci odzyskali dobrowolną kontrolę nad mięśniami nóg, nawet wtedy, gdy stymulacja była wyłączona. Oznacza to, że doszło do regeneracji i reorganizacji włókien nerwowych w rdzeniu kręgowym. Gert-Jan Oskam był jednym z trzech pacjentów z przewlekłym porażeniem, którzy po kilku miesiącach treningu z użyciem stymulacji rdzenia kręgowego byli w stanie chodzić z pomocą kul lub chodzika.

Badanie to jest bardzo obiecujące i może otworzyć nowe możliwości terapii dla osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *