Sztuczna inteligencja to prawdziwy przełom. Jej możliwości mogą być wykorzystywane na wielu płaszczyznach. Dzięki niej mamy szansę usprawnić wiele procesów i sprawić, że nasze życie staje się prostsze. Już dziś sztuczna inteligencja (AI) jest wykorzystywana w medycynie, przemyśle, logistyce, marketingu czy cyberbezpieczeństwie. Dzięki niej przedsiębiorstwa mogą pracować szybciej i wydajniej, ponosząc przy tym niższe koszty.
Mówiąc o AI, zazwyczaj myśli się pozytywnie. Jednak, czy na pewno nie stanowi ona zagrożenia? Biorąc pod uwagę jej wykorzystanie w przemyśle zbrojeniowym, pojawia się wiele obaw.
Sztuczna inteligencja (AI) wykorzystywana w wojnie w Ukrainie
Sztuczna inteligencja odgrywa istotną rolę w wojnie odbywającej się w Ukrainie. W znaczącym stopniu wpływa na strategie militarne i operacje wojskowe.
Ukraina wykorzystuje autonomiczne drony bojowe sterowane przez AI, które zwiększają efektywność przeprowadzanych działań. Te zaawansowane urządzenia potrafią samodzielnie identyfikować cele i je atakować. Projektowane są w taki sposób, aby nie były podatne na zakłócenia oraz posiadają broń, której nie obsługuje człowiek, co budzi poważne wątpliwości.
Ukraina wykorzystuje sztuczną inteligencję również do identyfikacji rosyjskich żołnierzy i przewidywania ich ruchów. Dzięki temu ma szansę szybciej reagować na zagrożenia oraz lepiej planować operacje wojskowe. AI analizuje dane z wielu źródeł, co pozwala na przewidywanie zamiarów przeciwnika.
Sztuczna inteligencja – obrazy AI z wojny szerzą dezinformację
Czy można stworzyć fałszywe wojenne obrazy? Sztuczna inteligencja doskonale sobie z tym radzi, przez co stwarza poważne zagrożenie dla wiarygodności informacji w czasie wojny. AI jest w stanie wygenerować realistyczne fotografie i filmy, przedstawiające fikcyjne sceny z pola bitwy. Takie materiały są wykorzystywane do szerzenia dezinformacji, wywoływania paniki, podsycania nienawiści i zniekształcania rzeczywistego obrazu sytuacji.
Czy każdy może stworzyć fałszywe fotografie przy pomocy sztucznej inteligencji? Strony do generowania obrazów z AI są dostępne dla wszystkich, dlatego odpowiedź jest twierdząca. Nie trzeba posiadać zaawansowanej wiedzy, aby przy użyciu sztucznej inteligencji stworzyć fałszywe grafiki czy materiały wideo. Z tego względu podczas przeglądania zdjęć z wojny należy zachować ostrożność oraz dokładnie weryfikować źródła. Trzeba pamiętać, że spora część z nich jest wygenerowana i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Obrazy sztucznej inteligencji z wojny – jak rozpoznać manipulację?
Obraz z płaczącym żołnierzem, fotografia z dziećmi wśród ruin, zdjęcia zwierząt w miastach zniszczonych przez wojnę – łatwo natknąć się na takie materiały w mediach społecznościowych. Należy jednak mieć na uwadze, że spora część tego typu grafik, wzbudzających silne emocje, jest wygenerowana przez AI.
Jak odróżnić prawdziwą fotografię od materiałów stworzonych przy pomocy sztucznej inteligencji? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na detale. Czy ręce nie są zniekształcone, a proporcje ciała nienaturalne? A może w tle dostrzegasz niepasujące elementy? Pamiętaj, że póki co AI często popełnia błędy, np. zniekształca twarze, różne części ciała i budynki, a także umieszcza cienie w nieodpowiednich miejscach. Ponadto zdarza się, że wstawia w tle kilka identycznych obiektów.
Jeśli chcesz mieć pewność co do wiarygodności obrazów wojennych, przeglądaj zdjęcia wyłącznie na zaufanych stronach internetowych. Bądź ostrożny na portalach społecznościowych, ponieważ właśnie tam często publikowane są fałszywe obrazy. Należy mieć świadomość, że aktualnie w internecie krąży ogromna ilość materiałów stworzonych przy pomocy AI. Niestety są one coraz bardziej realistyczne, przez co niełatwo odróżnić je od prawdziwych zdjęć.
Ponadto trzeba też mieć na uwadze, że sztuczna inteligencja jest cały czas udoskonalana, dlatego w przyszłości rozpoznawanie fałszywych obrazów może stać się jeszcze trudniejsze. Z tego względu do zdjęć wojennych dostępnych w sieci należy podchodzić z dystansem. Zawsze sprawdzaj źródło fotografii.
Więcej ciekawych artykułów w isportal.pl