Właśnie rozpoczęły się badania kliniczne pierwszego w pełni wygenerowanego przez sztuczną inteligencję leku. Został on stworzony przez Insilico Medicine, biotechnologiczny startup z Hongkongu, który zebrał ponad 400 milionów dolarów na finansowanie. Lek, oznaczony jako INS018_055, ma na celu leczenie idiopatycznego włóknienia płuc, przewlekłej choroby powodującej bliznowacenie płuc. To pierwszy w pełni generowany przez AI lek, który dociera do badań klinicznych na ludziach, a konkretnie do badań fazy II z pacjentami.
Proces odkrycia nowego leku
Prace nad nowym lekiem rozpoczęły się w 2020 roku. Insilico Medicine miało nadzieję stworzyć przełomowe lekarstwo, które pokona wyzwania związane z obecnymi metodami leczenia idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Obecne terapie skupiają się głównie na spowalnianiu progresji choroby i mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne.
Inne leki stworzone przez AI
Insilico Medicine zdecydowało się skupić na IPF częściowo ze względu na skutki tej choroby w procesie starzenia się. Jednak firma ma również dwa inne leki częściowo generowane przez sztuczną inteligencję w fazie klinicznej. Jeden z nich to lek na Covid-19 w fazie pierwszej badań klinicznych. Drugi to lek przeciwnowotworowy, który niedawno otrzymał zgodę FDA na rozpoczęcie badań klinicznych.
Stworzony przez AI lek: badania kliniczne i przyszłość
Aktualne badania leku na IPF to randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie, które ma trwać 12 tygodni w Chinach. Insilico Medicine planuje poszerzyć grupę badawczą do 60 osób w 40 miejscach w USA i Chinach. Jeśli obecne badanie fazy II okaże się sukcesem, lek przejdzie do kolejnego badania z większą grupą pacjentów, a następnie potencjalnie do badań fazy III z setkami uczestników.
„W przyszłym roku spodziewamy się wyników bieżącego badania fazy II”, mówi Alex Zhavoronkov, założyciel i CEO Insilico Medicine. Dodaje, że trudno przewidzieć dokładny czas przyszłych faz, zwłaszcza że choroba jest stosunkowo rzadka i pacjenci muszą spełniać określone kryteria. „Jesteśmy optymistami i wierzymy, że ten lek wejdzie na rynek i dotrze do pacjentów, którzy mogą na nim skorzystać, w ciągu najbliższych lat”.
Pierwszy w pełni wygenerowany przez AI lek to kolejny krok na drodze rewolucji w medycynie dzięki sztucznej inteligencji.