AI w przemyśle Artykuły

Samsung chce stworzyć kamerę, która widzi jak człowiek

AI w sensorach kamer Samsunga

Samsung dąży do naśladowania ludzkiego wzroku poprzez integrację AI w sensorach kamer.

Samsung, rozpoczyna innowacyjne przedsięwzięcie polegające na integracji specjalistycznego chipu AI bezpośrednio w swoich czujnikach kamer. Ten ambitny projekt ma na celu rozwój czujników, które naśladują i replikują ludzkie zmysły, znanych jako „Humanoid Sensors”. Czujniki mają być wdrożone do urządzeń już w 2027 roku​.

Czujniki kamer AI

Serce tej technologicznej innowacji to integracja AI bezpośrednio w czujnikach kamer. Czujniki kamery AI mają na celu naśladowanie ludzkich zmysłów, znacznie poprawiając jakość obrazu w porównaniu do tradycyjnych sensorów​​. Specjalizowane czujniki Samsunga zawierają zaawansowane algorytmy umożliwiające rejestrowanie informacji niewidocznych dla ludzkiego oka, a także śledzenie obiektów, ulepszoną filtrację kolorów i możliwość rejestrowania obrazów dla urządzeń rozszerzonej rzeczywistości​​. Ponadto, technologia AI sensorów Samsunga skupia się na poprawie jakości obrazu, klarowności, dokładności kolorów oraz możliwości zoomu​.

Kluczowe aspekty technologii sensorów AI

Kluczowym aspektem technologii sensorów AI Samsunga jest zmniejszenie zużycia energii. W odróżnieniu od tradycyjnych czujników kamer, gdzie przetwarzanie AI odbywa się poza sensorem, AI na sensorze Samsunga zmniejsza potrzebę stosowania rozwiązań komunikacyjnych na duże odległości, co przekłada się na oszczędność energii.

Aplikacje czujników kamery AI Samsunga są bardzo szerokie. Można je wykorzystać od specjalizowanych sensorów dla humanoidów po sensory naśladujące ludzkie zmysły w robotyce i technologii AI. Te sensory mogą znacznie poprawić automatyczne śledzenie obiektów i odegrać kluczową rolę w rozwoju zaawansowanych urządzeń rozszerzonej rzeczywistości​​. Jednym z najbardziej intrygujących aspektów nowych sensorów obrazu Samsunga jest ich zdolność do rejestrowania informacji zwykle niewidocznych dla ludzkiego oka, otwierając nowe możliwości w dziedzinach takich jak bezpieczeństwo, obrazowanie medyczne i monitorowanie środowiska​.

Samsung rzuca wyzwanie Sony

Samsung jest drugim co do wielkości producentem sensorów kamer na świecie, zaraz po Sony. Firma ma ambicję prześcignąć swojego japońskiego rywala dzięki zastosowaniu AI w swoich sensorach. Samsung zapowiedział, że w 2027 roku chce stworzyć sensory, które będą w stanie rejestrować nawet niewidoczne rzeczy, takie jak ciepło, promieniowanie, pola magnetyczne czy elektryczne. Taki sensor mógłby mieć zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, motoryzacja, bezpieczeństwo, robotyka czy rozszerzona rzeczywistość.

Samsung ustanawia nowy standard na rynku sensorów

Przedsięwzięcie Samsunga w zakresie integracji AI w sensorach kamer to nie tylko krok naprzód dla firmy, ale ogromny skok dla całego przemysłu sensorów kamer. Samsung ustanawia nowy standard na rynku sensorów, dążąc do replikacji ludzkich zmysłów i poprawy jakości obrazu. Wraz z rozwojem technologii możemy oczekiwać, że Samsung i inni gracze na rynku wprowadzą więcej innowacji, które jeszcze bardziej zaczną zacierać granice między elektronicznym obrazowaniem a ludzkim widzeniem​.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *