Aktualności

Robot pomaga znaleźć zagubione przedmioty dzięki 'sztucznej pamięci’

Inżynierowie z University of Waterloo odkryli nowy sposób programowania robotów, które pomagają osobom z demencją znaleźć leki, okulary, telefony i inne przedmioty, które potrzebują, ale zgubiły.

Dr. Ali Ayub, post-doktorant w dziedzinie inżynierii elektrycznej i komputerowej, jest pełen entuzjazmu dla potencjalnego długoterminowego wpływu tej technologii. Może ona umożliwić osobom potrzebującym większą samodzielność dzięki osobistemu towarzyszowi – robotowi, który pamięta lokalizacje codziennych przedmiotów.

Zespół badawczy wykorzystał robot Fetch, który jest mobilnym manipulatorem wyposażonym w kamerę do postrzegania otoczenia. Następnie, z użyciem algorytmu detekcji obiektów, zaprogramowali robota do wykrywania, śledzenia i zapisywania w logu pamięci informacji o konkretnych obiektach w jego zasięgu. Robot potrafi odróżnić jeden obiekt od drugiego i zapisuje datę i godzinę, kiedy obiekty wchodzą lub opuszczają jego pole widzenia.

Dodatkowo, badacze stworzyli graficzny interfejs użytkownika, który umożliwia użytkownikom wybór obiektów do śledzenia. Po wpisaniu nazwy obiektu w aplikacji na smartfonie lub komputerze, robot może wskazać, kiedy i gdzie ostatnio zaobserwował dany przedmiot.

Badania wykazały, że system działa z dużą precyzją. Choć niektóre osoby z demencją mogą uważać technologię za zbyt skomplikowaną, Dr. Ayub twierdzi, że opiekunowie powinni być w stanie z niej skorzystać.

Następne kroki w badaniach to przeprowadzenie testów z udziałem osób bez niepełnosprawności, a następnie osób cierpiących na demencję. Prace nad projektem zaprezentowano podczas niedawnego 2023 ACM/IEEE International Conference on Human-Robot Interaction.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *