Naukowcy apelują o wprowadzenie regulacji, które pokierują odpowiedzialnym i etycznym rozwojem robotyki biohybrydowej. Jest to przełomowa dziedzina nauki, która łączy elementy sztuczne z żywymi tkankami i komórkami.
Zespół interdyscyplinarny z Uniwersytetu w Southampton oraz uniwersytetów w USA i Hiszpanii opublikował artykuł w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, w którym przedstawiono unikalne wyzwania etyczne wynikające z tej technologii oraz potrzebę właściwego zarządzania nią.
Połączenie żywych materiałów i organizmów z syntetycznymi komponentami robotycznymi może brzmieć jak scenariusz z filmu science fiction, ale to szybko rozwijające się pole nauki. Biohybrydowe roboty używające żywych mięśni potrafią pełzać, pływać, chwytać, pompować i odbierać bodźce z otoczenia. Sensory zbudowane z komórek czuciowych czy anten owadów poprawiają wykrywanie chemikaliów. Nawet żywe neurony były już używane do sterowania mobilnymi robotami.
Dr Rafael Mestre z Uniwersytetu w Southampton, specjalista w dziedzinie nowych technologii i współautor artykułu, stwierdził: „Wyzwania w nadzorowaniu robotyki biohybrydowej nie różnią się znacznie od tych, które napotykamy przy regulacji urządzeń biomedycznych, komórek macierzystych i innych przełomowych technologii. Jednak w przeciwieństwie do technologii czysto mechanicznych czy cyfrowych, biohybrydowe roboty łączą składniki biologiczne i syntetyczne w bezprecedensowy sposób. Stwarza to unikalne potencjalne korzyści, ale również potencjalne niebezpieczeństwa.”
Autorzy artykułu zidentyfikowali trzy obszary, w których robotyka biohybrydowa stawia unikalne wyzwania etyczne: Interaktywność — jak bioboty wchodzą w interakcje z ludźmi i środowiskiem, Integracja — jak i czy ludzie mogą asymilować bioboty (takie jak bio-robotyczne organy czy kończyny), oraz Status moralny.
Autorzy artykułu proponują kilka wymagań dla takiego ramowego podejścia, w tym oceny ryzyka, rozważanie implikacji społecznych i zwiększanie świadomości i zrozumienia publicznego.
Dr Matt Ryan, politolog z Uniwersytetu w Southampton i współautor artykułu, powiedział: „Jeśli debaty dotyczące komórek macierzystych, klonowania ludzi czy sztucznej inteligencji czegoś nas nauczyły, to tego, że ludzie rzadko zgadzają się co do właściwego rozwiązania moralnych dylematów wynikających z nowych technologii. W porównaniu z technologiami takimi jak komórki macierzyste czy sztuczna inteligencja, rozwój robotyki biohybrydowej odbywał się stosunkowo bez zainteresowania mediów, społeczeństwa i decydentów politycznych, ale jest równie znaczący. Chcemy, aby publiczność była włączona w tę rozmowę, aby zapewnić demokratyczne podejście do rozwoju i oceny etycznej tej technologii.”
Inicjatywa ta jest pierwszym krokiem projektu Biohybrid Futures, który dąży do opracowania ram dla odpowiedzialnych badań, aplikacji i zarządzania robotyką biohybrydową.
źródło: sciencedaily.cm