Aktualności

Przełom w leczeniu niepłodności dzięki sztucznej inteligencji

Przełom w leczeniu niepłodności dzięki AI

Przełom w leczeniu niepłodności dzięki Sztucznej Inteligencji. Niepłodność dotyka 7% męskiej populacji. W ciągu ostatnich 40 lat liczba plemników spadła o połowę. Teraz sztuczna inteligencja (AI) może stać się kluczem do rozwiązania tego problemu.

AI w Poszukiwaniu Plemników: Szybkość i Precyzja

Dr Steven Vasilescu, inżynier biomedyczny z University of Technology Sydney (UTS) w Australii, oraz założyciel firmy medycznej NeoGenix Biosciences, opracował oprogramowanie AI, które może wykryć plemniki w próbkach pobranych od poważnie niepłodnych mężczyzn 1000 razy szybciej niż wyszkolony specjalista. System, który stworzył wraz ze swoim zespołem, nazywa się SpermSearch. Został on zaprojektowany, aby pomóc mężczyznom, którzy nie mają plemników w swoim nasieniu, co dotyczy 10% niepłodnych mężczyzn.

Jak Działa SpermSearch? Przełom w leczeniu niepłodności

W przypadkach braku plemników w nasieniu, mała część jąder jest chirurgicznie usuwana i przesyłana do laboratorium, gdzie embriolog może ręcznie szukać zdrowych plemników. Proces ten może trwać kilka godzin i jest narażony na błędy spowodowane zmęczeniem. SpermSearch może natomiast znaleźć zdrowe plemniki w ciągu kilku sekund, gdy zdjęcia próbek są natychmiast przesyłane do komputera. Aby osiągnąć taką szybkość, dr Vasilescu i jego koleżanki i koledzy szkolili AI, pokazując mu tysiące takich obrazów.

Nie Zastąpienie, Ale Wsparcie dla Embriologów

Mimo imponującej skuteczności SpermSearch, nie ma on na celu zastąpienia embriologów. Ma służyć jako narzędzie pomocnicze. Dr Sarah Martins da Silva podkreśla, że szybkość w znalezieniu plemników jest kluczowa. Z uwagi na spadek liczby plemników o połowę w ciągu ostatnich czterech dekad, niepłodność pozostaje rosnącym problemem.

Inne Innowacje w Leczeniu Niepłodności

Nie tylko SpermSearch przyczynia się do walki z męską niepłodnością. Dr Meurig Gallagher z University of Birmingham opracował nową technikę, która korzysta z oprogramowania do śledzenia prędkości i ruchu ogonów plemników. Z kolei firma Examen z Belfastu stosuje technikę zwaną elektroforezą pojedynczych komórek w żelu do identyfikacji uszkodzeń DNA w poszczególnych plemnikach.

Przyszłość Leczenia Niepłodności

Chociaż rozwój w zakresie stosowania AI w medycynie jest ekscytujący, medycyna rozwija się bardzo powoli. SpermSearch jest obecnie na etapie dowodu koncepcji, po bardzo małym teście na zaledwie siedmiu pacjentach. Niemniej jednak, jeśli technologia ta okaże się skuteczna w szerszych badaniach, może zrewolucjonizować leczenie niepłodności u mężczyzn na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *