Amerykańskie siły zbrojne przeprowadziły pierwszy w historii test walki powietrznej pomiędzy ludzkim pilotem a samolotem sterowanym przez sztuczną inteligencję. Do testu doszło nad bazą lotniczą Edwards Air Force Base w Kalifornii. Oba samoloty, F-16, osiągnęły prędkość do 1200 mil na godzinę i zbliżyły się do siebie na odległość 600 metrów. Miało to miejsce podczas manewrów znanych jako dogfighting.
Innowacja w powietrzu: Samolot X-62A
Jeden z samolotów był tradycyjnie pilotowany, drugi zaś to zmodyfikowana wersja F-16, znana jako X-62A lub VISTA (ang. Variable In-Flight Simulator Test Aircraft). Sztuczna inteligencja sterująca X-62A opierała się na analizie danych historycznych, aby podejmować decyzje w trakcie lotu. To podejście, znane jako „uczenie maszynowe”, było wcześniej testowane przez DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) w symulacjach na ziemi.
Przełomowy test walki w powietrzu
W roku 2020, w symulacjach na ziemi, „agenci AI” pokonali ludzkich pilotów we wszystkich pięciu starciach. Technologia ta została teraz po raz pierwszy przetestowana w rzeczywistych warunkach powietrznych. Piloci byli na pokładzie X-62A na wypadek awaryjnej sytuacji, jednak nie było potrzeby przejęcia kontroli w trakcie testu. DARPA nazwała wynik testu „przełomowym momentem w historii lotnictwa”.
Możliwości i potencjał AI w lotnictwie
Sekretarz Sił Powietrznych USA, Frank Kendall, stwierdził, że możliwości autonomicznych walk powietrznych były wyobrażalne od dekad, ale dopiero teraz stały się rzeczywistością. Podkreślił, że X-62A przełamał jedną z najważniejszych barier w lotnictwie bojowym.
Pukownik James Valpiani podkreślił, że dogfighting to idealne zastosowanie dla uczenia maszynowego z uwagi na jego ekstremalne zagrożenie. „Jeśli uczenie maszynowe może skutecznie funkcjonować w tak niebezpiecznym środowisku, jak walka powietrzna, ma wielki potencjał zdobycia zaufania ludzi w mniej niebezpiecznych, ale równie skomplikowanych zastosowaniach,” dodał.
Przyszłość testów i technologii
X-62A nie jest tylko platformą do badań i rozwoju nowych technologii, ale również przygotowuje nowe pokolenie liderów testów. „Zmieniliśmy fundamentalnie rozmowę, pokazując, że można to zrealizować bezpiecznie i odpowiedzialnie,” zaznaczył Valpiani. Wyniki, które osiągnął zespół X-62A ACE, mogą służyć jako zmiana paradygmatu w branży.
O tym, jak amerykańska Marynarka Wojenna wykorzystuje AI przeczytasz tutaj.