AI w nauce Aktualności

Papirus z Herkulanum odczytany przy użyciu sztucznej inteligencji

Starożytny papirus leżący na stole

Luke’owi Farritorowi, młodemu studentowi z uniwersytetu w Nebrasce, udało się odszyfrować tekst zapisany na starożytnym papirusie pochodzącym spod Wezuwiusza. Przyniosło mu to nagrodę w wysokości 40 tys. dolarów. Starożytny papirus Farritor zdołał odczytać dzięki użyciu AI.

Konkurs Vesuvius Challenge – w poszukiwaniu odpowiedzi

Podczas erupcji Wezuwiusza, prawie 2000 lat temu, wiele starożytnych skarbów zostało pogrzebanych pod jego popiołami, w tym setki papirusów w Herkulanum. Ze względu na ich kruchą kondycję, zwoje te są niemożliwe do odczytania tradycyjnymi metodami. Stąd pomysł na Vesuvius Challenge – konkurs dla tych, którzy zdołają rozszyfrować taki papirus.

Starożytny papirus – wykorzystanie AI w badaniach

Zamiast tradycyjnych metod, badacze z Uniwersytetu Kentucky wykorzystali skany rentgenowskie i uczenie maszynowe do analizy tekstów ze zwojów. Farritor, korzystający z AI, był pierwszym, który odkrył czytelne słowo na jednym z papirusów. Przyniosło mu to prestiżową nagrodę Vesuvius Challenge.

Co ciekawe, do trenowania modelu sztucznej inteligencji, który docelowo rozszyfrował papirus, Farritor użył starej karty graficznej Nvidii – GTX 1070.

Jakie słowo skrywał starożytny papirus?

Federica Niccolardi, ekspertka z Neapolu, zidentyfikowała odczytane przez Farritora słowo jako „πορφυρας”, co w starożytnym języku greckim oznacza „purpurowy barwnik”. Kontekst tego odkrycia jest nadal niejasny. Jednak badacze są pełni nadziei, że wkrótce będą w stanie odczytać więcej informacji z tego dokumentu.

Niezbadane teksty i przyszłość pod znakiem AI

Wiele innych starożytnych tekstów wciąż pozostaje nierozszyfrowanych, a główna nagroda w konkursie Vesuvius Challenge wciąż czeka na swojego zdobywcę. Brent Seales, informatyk z University of Kentucky, wierzy, że techniki AI używane w tym projekcie mogą być również przydatne w odczytywaniu innych dotąd nie rozszyfrowanych lub częściowo zniszczonych dokumentów z przeszłości.

Seales przewiduje nawet możliwość zastosowania metod opartych o AI do analizy dokumentów z zaginionej brytyjskiej ekspedycji do Arktyki. One również kryją swoje tajemnice. Nowoczesne metody wykorzystujące sztuczną inteligencję mogą przynieść jeszcze wiele niespodzianek w dziedzinie archeologii i historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *