AI w biznesie Aktualności

OpenAI rozważa produkcję własnych chipów AI

Projekt wektorowy zaawansowanego chipu sztucznej inteligencji wyprodukowanego przez OpenAI.

OpenAI, znana z rozwijania zaawansowanej sztucznej inteligencji ChatGPT, bada możliwość tworzenia własnych chipów AI, jak wynika z informacji uzyskanych przez Reuters.

Firma analizuje różne strategie, w tym potencjalne przejęcie firmy produkującej chipy (na dzień dzisiejszy nie ujawniono której), aby rozszerzyć swoje możliwości technologiczne i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane procesory.

Sam Altman, CEO OpenAI, wyraźnie określił pozyskanie większej liczby chipów AI jako kluczowy priorytet. Firma boryka się z wyzwaniami, takimi jak brak dostępnych jednostek przetwarzania grafiki i wysokie koszty operacyjne, zwłaszcza w kontekście prowadzenia ChatGPT. Każde zapytanie do ChatGPT generuje koszty rzędu 4 centów, co przekłada się na znaczne wydatki w skali globalnej.

Według artykułu, opublikowanego przez Reuters zatytułowanego „Exclusive: ChatGPT-owner OpenAI is exploring making its own AI chips” autorstwa Anny Tong, Maxa A. Cherney, Christophera Binga i Stephena Nellisa, firma jeszcze nie zdecydowała o dalszych krokach, ale od przynajmniej ubiegłego roku omawiała różne opcje, aby rozwiązać problem braku drogich chipów AI, na których OpenAI polega. Opcje te obejmowały budowę własnego chipa AI, bliższą współpracę z innymi producentami chipów, w tym z firmą Nvidia, oraz dywersyfikację dostawców poza firmę Nvidia.

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, uczynił pozyskanie większej liczby chipów AI priorytetem dla firmy. Publicznie skarżył się na brak jednostek przetwarzania grafiki, rynku zdominowanego przez firmę Nvidia, która kontroluje ponad 80% światowego rynku chipów najlepiej nadających się do uruchamiania aplikacji AI.

Ile kosztuje jedno zapytanie ChatGPT

Prowadzenie ChatGPT jest bardzo kosztowne dla firmy. Każde zapytanie kosztuje około 4 centów, według analizy analityka Stacy Rasgona z Bernstein. Gdyby zapytania ChatGPT wzrosły do jednej dziesiątej skali wyszukiwania Google, wymagałoby to początkowo około 48,1 miliarda dolarów wartości GPU i około 16 miliardów dolarów wartości chipów rocznie, aby utrzymać działalność.

Od 2020 roku OpenAI rozwijało swoje technologie generatywnej sztucznej inteligencji na ogromnym superkomputerze zbudowanym przez Microsoft, jednego z jego największych sponsorów, który wykorzystuje 10 000 jednostek przetwarzania grafiki (GPU) firmy Nvidia.

Długoterminowa perspektywa

Mimo ambitnych planów, OpenAI zdaje sobie sprawę, że rozwój własnych chipów AI to przedsięwzięcie długoterminowe. W międzyczasie firma pozostanie zależna od komercyjnych dostawców, takich jak Nvidia i Advanced Micro Devices. W kontekście globalnego zapotrzebowania na specjalistyczne chipy AI, strategia OpenAI podkreśla znaczenie innowacji i adaptacji w dynamicznie zmieniającym się środowisku technologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *