Aktualności

Mózgi zwierząt inspiracją dla autonomicznych robotów z AI

Zespół badaczy z Politechniki w Delft opracował autonomicznego drona, który wykorzystuje neuromorficzne przetwarzanie obrazu i kontrolę inspirowaną działaniem mózgów zwierząt. Mózgi zwierząt przetwarzają informacje w sposób bardziej efektywny pod względem energetycznym i wykorzystują mniej danych w porównaniu do współczesnych głębokich sieci neuronowych działających na procesorach graficznych (GPU). Procesory neuromorficzne są więc idealnym rozwiązaniem dla małych dronów, ponieważ nie wymagają ciężkiego i dużego sprzętu oraz baterii.

Rewolucyjne wyniki

Podczas lotu, głęboka sieć neuronowa drona przetwarza dane aż 64 razy szybciej i zużywa trzy razy mniej energii niż przy użyciu GPU. Dzięki dalszym rozwinięciom tej technologii, drony mogą stać się tak małe, zwinne i inteligentne jak latające owady czy ptaki.

Nowa era neuromorficznych przetworników i sensorów

Mózgi zwierząt przetwarzają informacje asynchronicznie, komunikując się głównie za pomocą impulsów elektrycznych zwanych spikami. Zainspirowani tym procesem, naukowcy oraz firmy technologiczne opracowują nowe, neuromorficzne procesory, które pozwalają na uruchamianie sieci neuronowych typu spiking. Obiecują one być znacznie szybsze i bardziej energooszczędne.

Pierwszy autonomiczny dron z neuromorficzną wizją

W artykule opublikowanym w Science Robotics, badacze z Politechniki w Delft po raz pierwszy zaprezentowali drona, który używa neuromorficznej wizji i kontroli do autonomicznego lotu. Stworzyli oni sieć neuronową typu spiking, która przetwarza sygnały z neuromorficznej kamery i generuje komendy kontrolne dla drona.

Wyzwania i rozwiązania

„Największym wyzwaniem było wymyślenie, jak nauczyć sieć neuronową typu spiking, aby była wystarczająco szybka i dobrze funkcjonowała na prawdziwym robocie,” mówi Federico Paredes-Vallés, jeden z badaczy. „Opracowaliśmy moduł uczący się samodzielnie percepcji ruchu z sygnałów kamery oraz moduł uczący się w symulatorze, jak przekładać ruch na komendy kontrolne.”

Zastosowania neuromorficznej AI

„Neuromorficzna AI pozwoli autonomicznym robotom na większą inteligencję,” mówi Guido de Croon, profesor zajmujący się dronami inspirowanymi biologicznie. „Drony mogą być używane do monitorowania upraw w szklarniach czy śledzenia stanu magazynów. Są one bezpieczne i mogą nawigować w wąskich przestrzeniach, a także być stosunkowo tanie, co umożliwia ich użycie w rojach.”

Przyszłość neuromorficznej technologii

Realizacja tych zastosowań będzie zależeć od dalszego miniaturyzowania neuromorficznego sprzętu i rozszerzenia jego możliwości na bardziej skomplikowane zadania, takie jak nawigacja.

Dzięki neuromorficznej wizji i kontroli, drony mają szansę stać się jeszcze bardziej zaawansowanymi narzędziami, które zrewolucjonizują wiele dziedzin naszego życia.

źródło: sciencedaily.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *