Artykuły Graficzne Narzędzia AI

Jak używać Midjourney AI do tworzenia obrazów

Artystyczny obraz wygenerowany przez Midjourney

Midjourney umożliwia wygenerowanie dowolnego obrazu przy pomocy AI. Pokażemy, jak z niego korzystać.

Sztuka AI staje się coraz bardziej zaawansowana oraz bardziej dostępna. Midjourney to jeden z takich przykładów. To narzędzie generuje obrazy na podstawie tekstowych poleceń, korzystając z mocy AI (Artificial Intelligence) i uczenia maszynowego.

Jest to narzędzie podobne do innych generatorów sztuki AI, takich jak DALL-E od OpenAI. Gdy już nauczysz się korzystać z Midjourney, bez trudu będziesz tworzyć naprawdę unikalne dzieła sztuki.

Jak uzyskać dostęp do Midjourney

Uzyskanie dostępu do Midjourney jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku wielu innych programów AI, takich jak ChatGPT. Nie ma potrzeby instalowania programu ani skomplikowanego konfigurowania bibliotek, a jeśli masz już konto na Discordzie, nie musisz się nawet rejestrować.

Midjourney można bowiem obsługiwać wyłącznie za pośrednictwem Discorda. Discord to darmowa usługa czatu tekstowego i głosowego, która pozwala setkom, a nawet tysiącom użytkowników spotykać się i rozmawiać.

Jeśli nie znasz Discorda, nie martw się, możesz szybko nauczyć się, jak zacząć korzystać z Discorda.

Zrzut ekranu ze strony głównej Midjourney
Zrzut ekranu ze strony głównej Midjourney

Gdy już zapoznasz się z Discordem, wystarczy dołączyć do serwera Midjourney. Możesz to zrobić, korzystając z tego linku zaproszenia do Discorda lub klikając przycisk Join the beta na stronie Midjourney.

Jak korzystać z Midjourney

I tak oto masz dostęp do Midjourney. Ale co właściwie możesz z nim zrobić? Korzystanie z Midjourney jest dość proste, ale jeśli jesteś nowy w Discordzie lub po raz pierwszy odwiedzasz serwer, może być trochę przytłaczające.

Zacznij od wejścia do jednego z pokojów w sekcji Newcomer. Będą one nazwane newbies, a za tym numer. Nie ma żadnej różnicy między tymi pokojami, więc śmiało korzystaj z dowolnego numeru pokoju.

Gdy znajdziesz się we właściwym pokoju, możesz zacząć. Aby nakazać Midjourney wygenerować obraz, musisz uruchomić polecenie Discord. Wystarczy wpisać /imagine, a następnie opis tekstowy tego, co chciałbyś, aby Midjourney wygenerował.

Warto spróbować wielu pomysłów na tematy sztuki AI, na przykład wpisanie „/imagine nocne niebo pełne fajerwerków” sprawi, że Midjourney zacznie generować właśnie to.

Zrzut ekranu z odpowiedzią Midjourney na polecenie

Bot Midjourney potrzebuje trochę czasu, aby dostarczyć wyniki, i wygeneruje cztery różne obrazy na podstawie wpisanego polecenia.

Korzystając z Midjourney po raz pierwszy, rozpoczynasz darmowy okres próbny usługi, który pozwala na wygenerowanie około 25 obrazów. Po tym tylko posiadacze kont premium będą mogli korzystać z Midjourney. Możesz sprawdzić, jak daleko jesteś w okresie próbnym, używając polecenia /info na serwerze Discord Midjourney.

Jak wykorzystać Midjourney w pełni

Jeśli chodzi o uzyskiwanie dowolnego wyniku za pomocą Midjourney, to właściwie tyle wystarczy. Ale generowanie obrazów AI nie polega tylko na wpisywaniu tego, czego chcesz, i oczekiwaniu, że bot-artysta odgadnie twoje myśli. Zamiast tego istnieje wiele sposobów, aby uzyskać dokładnie to, czego szukasz, korzystając z Midjourney.

Zrzut ekranu z przyciskami Remix w Midjourney

Pierwszą i najłatwiejszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest korzystanie z przycisków pod wygenerowanym obrazem, aby kierować AI w stronę tego, czego chcesz. Przyciski oznaczone literą U (ang. Upscale – zwiększ) służą do skalowania odpowiedniego obrazu, przy czym U1 skaluje pierwszy obraz, U2 drugi itd. Obrazki ponumerowane są rzędami. Pierwszy obrazek jest w lewym górnym rogu drugi u góry po prawej. Trzeci po lewej u dołu a czwarty u dołu po prawej. Kliknięcie dowolnej z tych opcji zwiększa rozdzielczość obrazu, co jest świetne, gdy Midjourney generuje piękne dzieło sztuki, które chcesz uczynić wyższej jakości.

Pod tym znajdziesz przyciski oznaczone literą V (ang. Variants – Warianty), które odpowiadają obrazom w siatce w ten sam sposób, co przyciski U. Te przyciski tworzą warianty wybranego obrazu, które są podobne pod względem ogólnej struktury i stylu. To jest opcja, którą chcesz wybrać, gdy Midjourney tworzy obraz zbliżony do tego, czego szukasz, ale nie do końca odpowiedni.

Na koniec jest również przycisk redo, który powtarza to samo polecenie, ale generuje całkowicie nowe wyniki. Możesz powtarzać ten proces dowolną ilość razy, co pozwala zawęzić, czego szukasz, gdy jesteś już blisko. Oczywiście, zamiast tego, możesz zawsze wypróbować inny „prompt” czyli inny komunikat. Midjourney rozumie polecenia po polsku, ale zdecydowanie lepiej radzi sobie w jezyku angielskim.

Zrzut ekranu z odpowiedzią Midjourney na polecenie z większą ilością informacji

Kluczem do uzyskania dobrych wyników jest nauka tworzenia jak najbardziej efektywnych poleceń (promptów). Jeśli chcesz się nauczyć, jak sprawić, aby Midjourney generował dokładnie takie obrazy AI jakie chcesz musisz upewnić się, że dostarczasz mu właściwych informacji.

Możesz powiedzieć Midjourney, aby użył określonych stylów artystycznych, kolorów czy tematów w swoim poleceniu. Midjourney zdaje się najlepiej reagować na szczegóły oddzielone przecinkami. Jeśli szukasz określonego stylu artystycznego, możesz wpisać na przykład „/imagine nocne niebo pełne fajerwerków, hiperrealistyczne”, aby uzyskać bardziej realistyczne obrazki AI od Midjourney.

Zrzut ekranu z odpowiedzią Midjourney na polecenie z parametrami

Dodatkową rzeczą, którą możesz zrobić, aby uzyskać lepsze wyniki z Midjourney, jest dodanie parametrów do swojego polecenia. Midjourney obsługuje szeroką gamę różnych opcji parametrów, które można wykorzystać do dostosowania wyników Twojej sztuki AI.

Na przykład, jeśli chcesz uzyskać obraz o określonym rozmiarze, możesz użyć parametru aspect ratio. Midjourney domyślnie generuje swoje obrazy jako kwadraty, co nie zawsze jest idealnym formatem, jeśli planujesz użyć sztuki AI Midjourney jako tła pulpitu. Parametr aspect pozwala na generowanie sztuki odpowiadającej rozdzielczości twojego komputera.

Więcej informacji o tych parametrach można znaleźć w oficjalnej dokumentacji Midjourney.

Sztuka generowana przez AI zmienia zasady gry

Jak widać, rozpoczęcie korzystania z Midjourney nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ostatecznie jest to dość łatwe i świetny sposób, aby zobaczyć, jak bardzo AI rozwinęło się na przestrzeni lat. Wypróbuj i zobacz, co potrafisz stworzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *