Aktualności

Grok: Nowy AI bot Muska ma stanąć w szranki z ChatGPT

Grok: Nowy AI bot

Elon Musk, kontrowersyjny wizjoner i pionier w dziedzinie technologii, niedawno ogłosił wprowadzenie na rynek Grok. Jest to zaawansowany bot AI oraz owoc pracy jego nowej firmy, xAI. Bot ten, będący w prototypowej fazie rozwoju i dostępny dla ograniczonej grupy użytkowników, ma podobno stać się konkurencją dla gigantów takich jak OpenAI czy Anthropic.

Grok – zwykły czy niezwykły AI bot?

xAI zapowiada, że bot wykazywać będzie buntowniczy charakter oraz że nie brak mu poczucia humoru. Ponadto gotów jest również odpowiadać na pytania z większym „pazurkiem”, które mogą sprawiać trudności innym modelom sztucznym inteligencjom. Co więcej, Groka już teraz wyróżnia fakt dostępu do danych z X, co może stanowić jego przewagę w stosunku do konkurencji.

Testy i perspektywy Groka

Grok jest na wczesnym etapie beta. Mimo tego wykazał już swoje możliwości, przewyższając inne modele podczas testów obejmujących zadania matematyczne oraz z kodowania w języku Python. Elon Musk, zwiastując jego szerokie wprowadzenie na rynek, zapowiedział, że Grok stanie się częścią pakietu X Premium+, za który abonament wynosi 16 dolarów miesięcznie.

Co oznacza „Grok”?

Termin „Grok” wywodzi się z powieści science fiction Roberta A. Heinleina „Obcy w obcym kraju” z 1961 roku. Choć jego tłumaczenie nie jest jednoznaczne, przyjmuje się, że oznacza on głębokie zrozumienie lub intuicję w stosunku do czegoś. Natomiast słownik Merriam-Webster definiuje „grok” jako czasownik, który oznacza (w polskim tłumaczeniu) „zrozumieć głęboko i intuicyjnie”.

Misja xAI – podejście do sztucznej inteligencji

xAI, firma założona w lipcu przez Muska, zgromadziła zespół specjalistów złożony miedzy innymi z byłych pracowników OpenAI oraz DeepMind. Misją firmy jest rozwój sztucznej inteligencji, która poszerzy nasze zbiorowe rozumienie wszechświata. Musk w przeszłości krytykował współczesne podejście do AI, wskazując na zbytnią poprawność polityczną systemów. Prawdopodobnie z tego względu, xAI ma ambicję tworzenia AI dla osób o różnym tle i poglądach politycznych.

Z tego co wiadomo, Grok ma być sposobem na testowania „na żywym organizmie” tego typu podejścia do sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *