Aktualności

Google Gemini zastępuje Barda. Istotne zmiany w Google

google gemini

Google właśnie ogłosiło uruchomienie Gemini, swojego najnowszego i najbardziej zaawansowanego modelu sztucznej inteligencji. Czy nowo ogłoszony przez Google model Gemini, ma szansę zrewolucjonizować sposób, w jaki korzystamy z technologii AI, czy też podzieli losy swojego poprzednika – niezbyt udanego eksperymentu, jakim okazał się Google Bard?

Gemini to model AI, który łączy w sobie najnowsze osiągnięcia w dziedzinie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, oferując niezrównaną wszechstronność i wydajność. Model ten jest zaprojektowany do pracy w różnych rozmiarach i konfiguracjach, od wersji Ultra, przez Pro, aż po Nano, co pozwala na jego zastosowanie w szerokim zakresie zadań – od najbardziej złożonych problemów obliczeniowych po aplikacje mobilne.

Kluczowe cechy i możliwości Gemini

  • Wszechstronność i multimodalność: Gemini jest modelem multimodalnym, co oznacza, że potrafi rozumieć, przetwarzać i generować różne rodzaje danych, w tym tekst, obrazy, dźwięki i filmy. Ta zdolność do pracy z różnorodnymi typami informacji otwiera nowe możliwości dla twórców aplikacji i usług.
  • Wydajność i skalowalność: Pierwsza wersja modelu, Gemini 1.0, została zoptymalizowana pod kątem różnych zadań, oferując trzy warianty: Ultra, Pro i Nano. Każdy z nich jest dostosowany do specyficznych potrzeb, od realizacji bardzo złożonych zadań po efektywną pracę na urządzeniach mobilnych.
  • Przełomowe możliwości: Gemini wykazuje imponującą skuteczność w rozumieniu naturalnych obrazów, rozumowaniu matematycznym oraz analizie materiałów audio i wideo. W testach porównawczych model ten przewyższa obecne osiągnięcia w wielu standardach akademickich i branżowych.
  • Bezpieczeństwo i odpowiedzialność: Google podkreśla swoje zaangażowanie w rozwijanie AI w sposób odpowiedzialny. Gemini oferuje zaawansowane możliwości oceny bezpieczeństwa, uwzględniające uprzedzenia i toksyczność, a także nowe techniki testów kontradyktoryjnych, mające na celu identyfikację i minimalizację potencjalnych zagrożeń.

Wiadomość od CEO Google

Każdy przełom technologiczny jest szansą na postęp w zakresie odkryć naukowych, a także na przyspieszenie rozwoju ludzkości i poprawę życia. Wierzę, że zmiany, które obecnie obserwujemy w związku z rozwojem AI, będą większe niż kiedykolwiek dotąd, a na pewno znacznie większe niż wcześniejsze pojawienie się urządzeń mobilnych lub internetu. AI ma potencjał kreowania nowych możliwości – od rzeczy codziennych po niezwykłe – z korzyścią dla ludzi na całym świecie. Przyniesie innowacje i postęp gospodarczy oraz będzie napędzać rozwój nauki i sposobów uczenia się, kreatywność oraz produktywność na skalę, jakiej wcześniej nie widzieliśmy.

Na tym zależy mi najbardziej: żeby AI stała się pomocna dla wszystkich, w każdym miejscu na świecie.

Od blisko ośmiu lat nasza firma skoncentrowana jest na AI, a tempo postępu w tej dziedzinie jest coraz większe – miliony ludzi korzystają obecnie z generatywnej AI w ramach naszych usług, aby robić rzeczy, które jeszcze rok temu nie były możliwe. Od znajdowania odpowiedzi na bardziej złożone pytania dotyczące korzystania z nowych narzędzi po współpracę i działalność twórczą. Jednocześnie programiści wykorzystują nasze modele i infrastrukturę do tworzenia nowych aplikacji opartych na generatywnej AI, a start-upy i przedsiębiorstwa na całym świecie rozwijają się dzięki naszym narzędziom AI.

Tempo rozwoju tej technologii jest niesamowite, a tak naprawdę dopiero zaczynamy poznawać jej możliwości.

Podchodzimy do tej pracy odważnie i odpowiedzialnie. Oznacza to ambitne podejście do badań i wykorzystywanie możliwości, które przyniosą ogromne korzyści ludziom i społeczeństwu, przy jednoczesnym tworzeniu zabezpieczeń i podejmowaniu współpracy z instytucjami państwowymi i ekspertami w celu eliminowania zagrożeń w miarę zwiększania się możliwości AI. Nadal inwestujemy w najlepsze narzędzia, podstawowe modele i infrastrukturę oraz wdrażamy je w usługach naszych i innych, kierując się naszymi zasadami dotyczącymi AI.

Teraz robimy kolejny krok na tej drodze, oferując Gemini – nasz najbardziej jak dotąd wydajny i wszechstronny model, którego ultranowoczesne działanie można podziwiać w wielu wiodących testach porównawczych. Pierwsza wersja modelu, Gemini 1.0, jest zoptymalizowana pod kątem różnych rozmiarów: Ultra, Pro i Nano. To pierwsze modele Gemini i początek realizacji naszej wizji, która przyświeca nam, odkąd na początku tego roku tworzyliśmy Google DeepMind. Wkroczyliśmy w nową erę modeli, która jest rezultatem największego w historii naszej firmy wysiłku w zakresie działań naukowych i inżynieryjnych. Z radością i ciekawością będę obserwował, co przyniesie przyszłość, i jakie nowe możliwości odkryją ludzie na całym świecie dzięki Gemini.

Sundar Pichai CEO, Google

Google zapewnia że to najbardziej zaawansowany i wszechstronny model AI

Google z dumą prezentuje swoje najnowsze osiągnięcie w dziedzinie sztucznej inteligencji – model Gemini, chwaląc się jego wszechstronnością i dostępnością na różnych urządzeniach. Gemini wyróżnia się jako najbardziej elastyczny z dotychczasowych modeli firmy, zaprojektowany do płynnej pracy zarówno w centrach danych, jak i na urządzeniach mobilnych. Dzięki ultranowoczesnym możliwościom, Gemini ma potencjał znacząco wpłynąć na sposób, w jaki deweloperzy i klienci biznesowi wykorzystują AI do tworzenia i skalowania swoich projektów.

Model ten jest dostępny w trzech wariantach:

  • Gemini Ultra – nasz najbardziej wydajny i największy model przeznaczony do realizacji bardzo złożonych zadań.
  • Gemini Pro – najlepszy model do skalowania bardzo zróżnicowanych zadań.
  • Gemini Nano – najskuteczniejszy model do realizacji zadań na urządzeniach mobilnych.

Ma być supernowocześnie

Google dokładnie oceniło wydajność swoich modeli Gemini, poddając je testom w różnorodnych obszarach – od interpretacji obrazów naturalnych, przez logiczne myślenie matematyczne, po przetwarzanie dźwięku i wideo. Wariant Gemini Ultra wykazał się niezwykłą efektywnością, przekraczając standardy w 30 z 32 powszechnie akceptowanych testach i kryteriach akademickich, kluczowych dla badań nad rozbudowanymi modelami językowymi (LLM).

Osiągając wynik na poziomie 90,00%, Gemini Ultra zyskał miano pierwszego modelu, który wyprzedził ekspertów w dziedzinie MMLU (masowe wielozadaniowe rozumienie języka), angażując wiedzę z ponad 57 dyscyplin naukowych, takich jak matematyka, fizyka, historia, prawo, medycyna, czy etyka, aby ocenić zarówno ogólną erudycję, jak i umiejętność rozwiązywania skomplikowanych problemów.

Innowacyjna strategia Google w zakresie MMLU umożliwia modelowi Gemini lepsze wykorzystanie jego zdolności analitycznych do dokładniejszego rozważenia odpowiedzi na skomplikowane pytania, co przyczynia się do istotnej poprawy jego funkcjonowania.

Wyniki Google gemini
Osiągnięcia modelu Gemini wyznaczają nowe standardy w branżowych testach, szczególnie w dziedzinach analizy tekstu i programowania.

Gdzie i kiedy pojawi się Google Gemini

Model Gemini 1.0 jest obecnie wdrażany w szerokiej gamie usług i platform przez Google.

W usługach Google, Gemini Pro zostaje udostępniony globalnej bazie użytkowników. Bard, korzystając z Gemini Pro, zyskuje znaczne ulepszenia w zakresie interpretacji, podsumowywania, argumentacji, generowania pomysłów, pisania oraz planowania, co stanowi największą aktualizację od momentu wprowadzenia usługi. Bard będzie dostępny po angielsku w ponad 170 krajach, z planami na rozszerzenie funkcjonalności i języków w przyszłości.

Pixel 8 Pro jako pierwszy smartfon zaimplementuje Gemini Nano, wprowadzając nowe funkcje takie jak podsumowania w Dyktafonie czy Inteligentne odpowiedzi w Gboard, początkowo w WhatsApp, a później w innych aplikacjach do obsługi wiadomości.

Google planuje również integrację Gemini z innymi kluczowymi usługami, w tym wyszukiwarką, Google Ads, Chrome i Duet AI, z pierwszymi eksperymentami w wyszukiwarce, które przynoszą szybsze wyniki i lepszą jakość dla użytkowników.

Dla deweloperów i klientów biznesowych, od 13 grudnia dostępne będzie API Gemini Pro przez Google AI Studio lub Google Cloud Vertex AI, oferując narzędzia do szybkiego prototypowania aplikacji oraz pełni zarządzaną platformę AI z Vertex AI, zapewniającą kontrolę danych i zabezpieczenia.

Android AICore umożliwi deweloperom korzystanie z Gemini Nano, najbardziej efektywnego modelu dla urządzeń mobilnych, dostępnego w systemie Android 14 na Pixelu 8 Pro.

Prace nad Gemini Ultra koncentrują się na rozległych testach bezpieczeństwa i zaufania, w tym metodą red-teaming z udziałem zaufanych testerów zewnętrznych, oraz na udoskonalaniu modelu na podstawie opinii użytkowników. Gemini Ultra zostanie udostępniony jako eksperyment dla wybranych klientów i partnerów, z planami na szersze wdrożenie w przyszłym roku.

W pierwszej połowie przyszłego roku Google planuje również wprowadzenie zaawansowanej wersji Barda, wykorzystującej możliwości modelu Gemini Ultra, co umożliwi dostęp do najnowszych osiągnięć AI firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *