AI i prawo Aktualności

Chiny planują ustanowić co najmniej 50 standardów AI do 2026 roku

Rzeźba chińskiego smoka w Pekinie, Chiny

Chiny mają na celu ustalenie co najmniej 50 standardów dotyczących sztucznej inteligencji do roku 2026. Tak wynika z nowego projektu polityki opublikowanego przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnej (MIIT). Projekt obejmie nie tylko szkolenia dotyczące dużych modeli językowych (LLMs), ale także półprzewodniki.

Chiny a rozwój standardów i technologii AI

Inicjatywa ta jest częścią wysiłków Chin, mających na celu dogonienie Stanów Zjednoczonych w rozwoju AI. W kwietniu tego roku przewodniczący Alibaba stwierdził, że Chiny są co najmniej dwa lata za czołowymi amerykańskimi odpowiednikami w globalnym wyścigu AI.

Proponowane standardy będą dotyczyć szkolenia dużych modeli językowych, które są podstawą usług AI generatywnego, takich jak ChatGPT. Ponadto będą one obejmować kwestie bezpieczeństwa, zarządzania, zastosowań przemysłowych, oprogramowania, systemów obliczeniowych, centrów danych oraz wymagań technicznych i metodologii testowania półprzewodników.

Chiny – wdrożenie standardów w firmach technologicznych

MIIT przewiduje, że te standardy zostaną zastosowane w co najmniej 1000 chińskich firmach technologicznych. Dokument wskazuje również, że Chiny wezmą udział w tworzeniu co najmniej 20 międzynarodowych standardów AI.

Projekt polityki MIIT identyfikuje 12 kluczowych technologii w łańcuchu dostaw AI. Są to m.in. LLMs, przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie obrazu i uczenie maszynowe, które obejmują systemy wykonujące złożone zadania na wzór ludzkiego rozwiązywania problemów. Polityka określa także cztery warstwy, które tworzą chiński łańcuch przemysłowy AI. Czyli odpowiednio – podstawę (w tym moc obliczeniową, algorytmy i dane potrzebne do szkolenia LLMs), ramy, model i aplikacje.

Odpowiedź rynkowa

Zdaniem eksperta przemysłowego, najnowszy projekt polityki, w przeciwieństwie do zwykłych regulacji kontrolnych, przyjął podejście pro-rynku i „miękkiego prawa”. Mo to na celu kierowanie i promowanie chińskiego przemysłu AI. Taka, przyjazna dla rynku, postawa umożliwi nie tylko stworzenie i rozwój ekosystemu AI, ale także przyniesie korzyści innym branżom.

Postępy chińskich gigantów technologicznych

Giganci technologiczni z Chin, na czele z Huawei, agresywnie posuwają się naprzód w dziedzinie AI. Huawei twierdzi, że jego druga generacja chipu AI, „Ascend 910B”, może konkurować z NVIDIA A100. Ponadto dąży do zastąpienia NVIDIA, która posiada ponad 90% udziałów w rynku chińskim. Zgodnie z ChosunBiz, chip ten jest produkowany przez wiodącą chińską odlewnię półprzewodników, SMIC. Co więcej jest w masowej produkcji od ponad pół roku, jednak wskaźnik wydajności pozostaje na poziomie około 20%.

W odpowiedzi na amerykańskie zakazy eksportowe, NVIDIA rozpoczęła w tym roku sprzedaż chipu AI H20, dostosowanego do chińskiego rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *