Aktualności

AI miało swój udział w fałszywej eksplozji w Pentagonie

Bialy Dom w Waszyngtonie

Na Twitterze pojawiły się fałszywe doniesienia o eksplozji w Pentagonie, które były prawdopodobnie tworzone przez sztuczną inteligencję (AI). Wiadomości te, wsparte nieprawdziwym obrazem, na chwilę wpłynęły na spadek na giełdzie.

„Nie doszło do żadnej eksplozji ani incydentu w Pentagonie ani w jego pobliżu, nie ma też żadnego natychmiastowego zagrożenia dla publiczności,” napisał Departament Obrony oraz straż pożarna hrabstwa Arlington we wspólnym oświadczeniu na Twitterze.

AI – coraz szybszy rozwój deepfake

Fałszywy obraz krążący na Twitterze pokazywał czarną chmurę dymu w pobliżu budynku. Konta, które go publikowały, twierdziły, że przedstawia on Pentagon. Jednak eksperci twierdzą, że obraz prawdopodobnie został wygenerowany przez sztuczną inteligencję(AI). Jest to przykład możliwości nadużycia coraz bardziej popularnej i powszechnej technologii, którego obawiają się specjaliści.

„Szczegółowo sprawdź fasadę budynku i sposób, w jaki płot przechodzi w bariery dla tłumu. Brak też innych obrazów, filmów czy osób publikujących jako naoczne świadkowie,” napisał na Twitterze Nick Waters z grupy śledczej Bellingcat.

Fałszywe obrazy AI – rosnące zagrożenie

Wkrótce pojawiły się inne fałszywe obrazy AI, które miały przedstawiać eksplozję w Białym Domu. Główne indeksy giełdowe na chwilę spadły po fałszywych doniesieniach. Po zdementowaniu newsa ponownie się odbiły.

Wiele kont na Twitterze, które rozpowszechniały tę mistyfikację, miało niebieskie znaczki, które kiedyś oznaczały, że społeczność weryfikowała autentyczność konta. Ale pod nowym właścicielem, Elonem Muskiem, firma teraz nadaje niebieski znaczek każdemu kontu, które płaci za miesięczną subskrypcję Twitter Blue.

Tworzenie deepfake jest proste i szybkie

Wśród kont z niebieskim znaczkiem, które udostępniły fałszywy obraz Pentagonu, było jedno podszywające się pod Bloomberg News oraz prawdziwe konto powiązanej z Kremlem rosyjskiej agencji informacyjnej RT. RT później usunęło swój post. Twitter zawiesił fałszywe konto Bloomberga.

Prawdopodobnie tego typu sensacyjnych doniesień będzie pojawiać sie coraz więcej. Wszak z AI każdy może je teraz stworzyć w kilka minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *