Aktualności

AI analizuje rozmowy nietoperzy

Władze Bailiwick of Guernsey ogłosiły wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji do identyfikacji odgłosów nietoperzy. Stosowanie tej technologii w badaniach uznaje się za pionierskie na skalę światową.

Projekt, wykorzystujący tzw. uczenie maszynowe, pozwolił na rozróżnienie między sygnałami społecznymi a dźwiękami wydawanymi podczas polowania przez różne gatunki nietoperzy.

Przeprowadzone badania mają kluczowe znaczenie dla ochrony tych nocnych stworzeń. Miliony nagrań dźwięków, które zarejestrowali wolontariusze w 2023 roku jako część Badania Nietoperzy Bailiwick, były analizowane zarówno automatycznie, jak i manualnie.

Zdaniem Emily Coule, oficera ds. środowiska naturalnego, identyfikacja odgłosów nietoperzy może służyć jako wskaźnik zdrowia lokalnego ekosystemu. Podkreśliła, że dostęp do tych danych jest niezbędny do podejmowania świadomych decyzji dotyczących ochrony przyrody, zgodnie ze Strategią dla Natury Guernsey.

Dzięki analizie AI uzyskano także nowe informacje na temat sposobu, w jaki nietoperze wykorzystują wyspę, co pozwala lepiej zrozumieć, jak chronić te ważne populacje.

Władze poinformowały, że jest to ostatni rok, w którym wolontariusze mogą wziąć udział w czteroletnim projekcie partnerstwa, który rozpoczął się w 2021 roku. Emily Coule podkreśla znaczenie wsparcia licznych wolontariuszy i zachęca mieszkańców wyspy do dalszego angażowania się w projekt.

źródło: bbc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *